Резюме на преките образователни дейности в програмата "детство". Чуйте стихотворението I

Обобщение на преките образователни дейности

по математика във втора младша група

по програма "Детство".

Николаева E.I.

Възпитател в Медицинска образователна институция на Московска област, Няган

д/с №11 “Йолочка”

ТЕМА: „ПЪТУВАНЕ ПРЕЗ ПРИКАЗКАТА „ГЪСИ И ЛЕБЕДИ“

Мишена:овладяване на елементарни математически понятия, развитие на познавателните и творческите способности на децата.

Задачи:Упражнявайте децата в броенето от 1 до 5. Развийте способността да съпоставяте броя на обектите с числата и числата. Развийте способността да класифицирате обекти според две свойства: размер и дебелина, като използвате блокове Dienesh. Да насърчава развитието на пространствени концепции: дясно, ляво, горе, долу. Развиване на речта, логическото мислене, вниманието и въображението на децата. Култивирайте приятелски отношения и желание да помагате на другите.

Групова регистрация:порта към приказна страна, модел на изображение на село, печка, изображение на река, мост над река. Герои на приказката „Гъски-лебеди“ (фигури за настолен театър): Альонушка, Иванушка, Баба Яга, 5 гъски-лебеди, колиба на пилешки крака.

Оборудване за урока:Блокове Dienesh, кодови карти, изобразяващи дебелината и размера на блоковете, тава за печене с „пайове“ - блокове, 2 чинии, кошница. Изображение на ябълково дърво с ябълки: 3 големи червени, 3 големи зелени, 5 малки червени, 5 малки зелени. Пръчки Cuisenaire, сини ленти с различна ширина за всяко дете. Три чифта ръкавици с различни десени на геометрични фигури. Планарни чанти под формата на различни контурни изображения.

НАПРЕДЪК НА КЛАСА:

Възпитател: Стояхме един до друг, като луна в полукръг.

Учителят върви в кръг, пляскайки с ръце на децата с фразата: „Ние знаем много, много имена на руски народни приказки“. Този, когото учителят докосна с дланта си, назовава всяка приказка.

Възпитател: Браво, знаете много руски народни приказки. И познайте как се казва тази приказка? (Показване на илюстрацията „Гъски-лебеди“). Точно така, каня ви да посетите една приказка. Затворете всичките си очи, аз ще кажа вълшебните думи:

Тихо, тихо - тишина, приказката сама идва при нас.

Подуха хладен ветрец, вратите на една приказка се отвориха за нас!

(Децата отварят очи, минават през приказните порти и се приближават до модела на селото, момиче стои до къщата)

Възпитател: Здравей, момиче! Как се казваш? (Альонушка). Защо си тъжен?

Альонушка: Как да не съм тъжен, баща ми и майка ми отидоха на пазара и ми казаха да гледам брат ми Иванушка, но аз не ги послушах, оставих го на мира и отидох да играя сам. Гъски-лебеди долетяха и отнесоха брат ми. Не знам какво да правя.

Възпитател: Момчета, как можете да помогнете на Альонушка? Альонушка, нашите момчета са добри, ние ще ви помогнем, спасете Иванушка. Не плачи, кажи ни колко гъски лебеди имаше?

мистерия:

Две гъски летяха над нас, други две зад облаците,

Един летеше пред всички. Колко гъски имаше общо?

(децата преброяват гъските на картинката и намират съответното число).

Възпитател: Альонушка, чакай ни, ще търсим гъски и лебеди. Деца, кажете ми кой се намира в самото начало на тази приказка?

мистерия:

Баба е сива и бяла, скъпа на всички през зимата.

От комина летят пръстени - това е дим от нашата... (Печка).

ФИСМУТКА:

За да стигнем до печката, трябва да заобиколим локвите.

Всички вървят един след друг, не стъпвайте в локви.

Възпитател: Печка, печка, кажи ми къде летяха гъските лебеди?

Печка: Извадете пайовете ми от фурната, тогава ще ви кажа.

Игра с блокчета Dienesh и карти с кодове.Фигура №1.

Децата поставят пайове на 2 чинии: една - голяма, дебела; в другия - голям, тънък. Определете знаците на останалите пити извън чиниите – малки.

Печка: Браво, момчетата изпълниха задачата. Вземете малки пити със себе си, пътят ви е дълъг, гъските лебеди са отлетели по-навътре в гората. Следвайте пътеката, тя ще ви отведе до мястото.

ФИСМУТКА:

Тясна пътека ни води право в гората.

Вървим заедно по него, там има гора от чудеса.

Те вървяха и вървяха по пътеката и намериха гъби в гората.

Наведохме се, събрахме се, бяхме много изморени

И накрая видяха ябълковото дърво.

Възпитател: Момчета, нека седнем близо до ябълковото дърво и да се отпуснем. Ябълково дърво, ябълково дърво, кажи ми къде летяха гъските-лебеди.

Играта „Бери ябълки“.Фигура № 2.

Ябълково дърво: Помогни ми да си избера ябълките и тогава ще ти кажа.

Първо отстранете малките зелени ябълки. Колко са там? Къде растат на ябълковото дърво? (на върха, на горните клони)

По същия начин момчетата избират останалите ябълки, преброяват ги и определят на кои клони са израснали.

Яблонка: Браво момчета, свършихте добра работа. Лебедовите гъски отлетяха към реката.

ФИСМУТКА:

Ще отидем до реката на пръсти и после на пети.

Вървим като всички момчета, едно-две, едно-две,

И тогава, като непохватна мечка.

Възпитател: Река, река, кажи ми къде летяха гъските лебеди?

Река: Имам много приятели, потоци, моля, изградете мостове през потоците, тогава ще ви кажа.

Игра "Построй мост" от пръчки Cuisenaire.Фигура №3.

Възпитател: Момчета, колко широки са потоците? Широки, тесни. Мостът трябва да бъде изграден от 5 трупи. На масата има карта с числото 5. Всяко дете избира синя ивица, за която избира „пънове” в съответствие с ширината на ивицата.

Възпитател: Момчета, какъв цвят са вашите мостове? Кой мислите, че има по-дълъг мост, Алина или Полина? Как да разберем? Нека сравним. (Децата проверяват по метода на приложението). Защо Алина построи мост от дълги трупи? Защото нейният поток е по-широк.

Река: Браво, момчетата построиха красиви мостове. Гъските-лебеди отлетяха при Баба Яга в горската гъсталака.

ФИСМУТКА:

За да стигнем до Баба Яга, трябва да пресечем реката.

Вдигнете краката си по-високо и вървете по дънерите.

(Учителят и децата пресичат моста над реката)

Възпитател: Влязохме в гъсталака и ето колиба на пилешки крака. Хижа, хижа, обърни гръб към гората, а предницата към нас (хижата се обръща, Баба Яга излиза).

Възпитател: Здравей, Баба Яга.

Баба Яга: Здравей. Какво искаш?

Възпитател: Търсим брат Иванушка, дайте ни го, моля!

Баба Яга: Не, няма да го върна, днес съм ядосана, изгубих си ръкавицата, но не мога да я намеря.

Възпитател: Баба Яга, не се ядосвай, ще ти намерим ръкавица.

Игра „Намери чифт“.Фигура № 4.

На масата има 5 ръкавици с различни модели на геометрични фигури; децата избират ръкавица за Баба Яга с желания модел и обясняват своя избор.

Баба Яга: Благодаря ви, момчета, без вас нямаше да намеря ръкавицата. Така да бъде, ще ви дам Иванушка, но вие трябва да познаете в коя чанта е скрит?

Игра« Какво вчанта?Фигура № 5.

Чантите са проектирани под формата на контурни изображения, напомнящи различни предмети. Децата изразяват своите предположения какво има в торбичките, намират торбичка във формата на човек, с фигурка на Иванушка, прикрепена към задната страна. Момчетата благодарят на Баба Яга и я почерпят с пайове.

РЕЗУЛТАТ ОТ УРОКА:

Възпитател: Време е да се върнем в селото.

Момчетата разказват на Альонушка как са спасили брат Иванушка, кого са срещнали, какво са направили. Коя задача им хареса най-много?

Възпитател: Альонушка, връщаме се в детската градина. Довиждане, пази се брат. (Звучи музика, децата напускат страната на приказките през портата).

Тихо, тихо - тишина, време е да тръгваме на детска градина,

Прохладният ветрец духа, затворихме вратите към приказката!

Фигура №1.

Фигура № 2.

Фигура №3.

Фигура № 4.

Фигура № 5.

Резюме на NOD „Палавото зайче“

Мишена:Разширяване и изясняване на предишнотоуроци на децата за дивите животни и техните местообитания. Задълбочете разбирането на децата за заека и неговия външен вид. Продължете да се учите да съставяте история с помощта на мнемонична таблица. Развийте съгласувана реч. Култивирайте любопитство, желание за помощ Култивирайте комуникационни умения, инициативност и умения за сътрудничество.

Дейности:Игрив, двигателен, продуктивен, комуникативен.

Предварителна работа:

1. Четене на приказки „Теремок“, „Хижата на Заюшкина“, „Колобок“, „Заек и таралеж“.

2. Работа с мнемонични таблици.

3. Игри „Животните отидоха на водопой“, „Отиди при малкото зайче“, „Малкото бяло зайче“.

Оборудване:Мнемонична таблица „Заек“, интерактивна дъска, презентация за местообитанието на животните, геометрични фигури според броя на децата, листове от албуми, гъби, цветна вода в буркани, играчка заек.

Ход на GCD

орг. Момент.Децата стоят в кръг игра "Добро настроение"И изведнъж чуват плач. О, момчета, чувате ли, ние сме в добро настроение, но някой плаче, чуйте, кой може да е? Появява се зайче.

зайче:Здравейте! Къде съм? Вървях по горска пътека и стигнах до тук...

Педагог:Свършихте в детската градина.

зайче:Къде се намира вашата детска градина, в кой град?

деца:В град Белгород, детска градина № 86. Намира се на адрес: Чапаева, сграда 3.

Педагог:Бъни, защо плачеш?

зайче:Изгубих се. Той не послуша майка си, избяга и се изгуби.

Педагог:Каква е тя, майка ти?

зайче: Мил, любим, грижовен.

Педагог:Имате ли снимка на майка си?

зайче: Разбира се. Ето я майка ми. (Показва снимка на майка зайче.)

Помогни ми да я намеря.

Педагог:да помогнем ли Но първо ми кажи коя е майката на зайчето?

деца: Заек.

Педагог:За да намерите заек, трябва да направите словесен портрет на него. И тази таблица (мнемонична таблица) ще ни помогне с това. Но има едно условие: всяко изречение трябва да съдържа думата - заек.

Примерен детски разказ:

  1. Това е заек.
  2. Заекът е бял.

    Заекът живее в гората.

    Заекът е диво животно.

    Заекът има овално тяло, кръгла глава, малки черни очи, дълги уши и къса опашка.

    Заекът има врагове: лисица, вълк, рис, ловец.

    Заекът е приказен герой.

(Децата измислят истории.)

Педагог: Зайче, защо плачеш? зайче:Намерих мънистата на майка ми, но бяха скъсани, какво да правя сега?

Педагог:деца, как да помогнем на зайчето? (отговори на децата).

Образователна игра "Събирайте мъниста." Децата сглобяват мъниста от геометрични фигури по образец, като назовават цвета и формата.

Педагог:Е, мънистата са събрани, време е да потърсим мама. И ето пътеката в гората. (На екрана има изображение на пътеката.)

Презентация.

Нечия къща. Може би тук живее зайка майка? (На екрана има изображение на леговище.)

деца:Не, това е бърлога.

Педагог:И кой живее в него?

деца:Мечка.

Педагог:Да проверим. (На екрана има изображение на мечка.) Да продължим.

Може би това е къщата на зайчето? (На екрана има изображение на кухина.)

деца:Не, това е дом на катерица.

Педагог: Как се казва къщата им? (Дупло.) Да проверим.

деца: Лисица.

зайче:Момчета, уморен съм. Педагог: Децата ни също са уморени. Нека се отпуснем и да играем на играта „Животните отидоха във вода“. Да застанем в кръг. Сега се обърнете и се превърнете в горско животно.

„Животните отиваха на вода“

Имало едно време по горска пътека (те вървят в кръг, един след друг

Животните отидоха на вода едно след друго)

Последвахте ли мама мечка? (вълчета) (отидете на поклащане)

Кой се промъкваше след майката лисица? (лисичета) (прокрадва се, на пръсти)

Кой се търкаля след майката на таралежа? (таралежи) (движат се в полуклек)

Кой скочи след майката катерица? (бебета катерици) (скачащи)

Зад майката заек - косо Кой? (зайци) (скачат, правят уши от дланите си)

Коя водеше вълчицата? (вълчета) (промъкват се с дълги стъпки)

Всички - майки и деца искат да се напият (лице в кръг, качване на четири крака).

Обърнете се и се превърнете в деца.

Пътеката свърши. Къде да търсим заека? Вижте, някаква туберкулоза. Може би тя се крие тук? Да проверим. Ще ни помогнат гъба и оцветена вода. Вземете гъба, потопете я във вода и я нанесете върху снежната преспа. Виж, лисица се крие в снежната ми преспа. Сега проверете кой се крие във вашата снежна преспа. (Децата рисуват с гъби) Кой се крие при теб, Алена? Кой се скри със Саша? И при кого се скри заекът? Децата рисуват под съпровода на музика " Песента на бебето мамут"(В. Шаински Д. Непомнящая).

зайче! Намерихме майка ти. Не я губете повече и не се губете сами (на екрана се появява зайче с майка си). Довиждане! Време е да тръгваме на детска градина.

Педагог:И тук е нашият път. (На екрана има изображение на пътека.) Време е да се върнете в групата. (На екрана има снимка на групата.) В групата намират лакомства от заека - моркови. Все пак това е любимото лакомство на заека.

GCD за проект „Без минало няма настояще“

Тема: „Когато родителите бяха малки“

Образователно направление „Социализация”.

Интеграция с общуване, познание, художествено-творчески дейности, музика.

Видове детски дейности: познавателни, творчески, продуктивни, комуникативни.

Цел: да развие разбиране за хода на човешкото развитие, да покаже взаимозависимостта на взаимоотношенията, взаимовръзката на поколенията, да формира у децата представа за семейството като хора, които живеят заедно, обичат се, да въведе думата „роднина“, „семейство“ в детския речник, за да даде понятието Какво е това. Да консолидира разбирането на децата за това как се появява семейството и от кого се състои. Насърчавайте децата целенасочено да преследват целта си, преодолявайки препятствията и не се отказвайки от плана си, докато резултатът не бъде постигнат. Да възпитава у децата чувство на любов и уважение към членовете на семейството. Насърчаване на развитието у децата на умения за приятелско взаимодействие с членовете на семейството, като се вземе предвид тяхната и тяхната възраст; разбиране и взаимопомощ в семейния живот, проява на интерес към семейните дела.

Днес донесох гатанка - ребус.Ще се досетите и ще разберете за какво ще говорим. 7I - Какво пише тук? Деца: „Семейство“. Всеки от вас има семейство, нека преброим всички членове на семейството. Колко души имате в семейството си, Настя? Ами Вадим? Ами Альоша? Какво според теб означава семейството?

Неслучайно думата „Семейство” може да бъде кодирана като 7Я. По-рано, в стари времена, в Русия казаха: семейството е седем души, тоест в едно семейство живеят седем души в една къща. Всички живееха като едно голямо щастливо семейство. Всички се грижели един за друг, помагали си, закриляли семейството при беда и опасност. Когато родителите отивали на работа, по-големите деца се грижели за по-малките си сестри и братя.

Възпитател:.

Момчета, кажете ми кого наричат ​​мъже (жени, момчета, момичета) в семейството?

На кого се делят хората по възраст? (Деца, млади, възрастни, стари)

Кои са най-големите в семейството? (прадядо, прабаба.)

Какво са те? (Стар, любим, мил)

Игра. „Нека подредим снимките според възрастта на хората“

Предлагам на децата да подредят рисунките по възраст.

От момиче до баба (старица)

От момче до дядо (старец)

(Седнете на столове)

Чуйте стихотворението на Й. Аким „Моите роднини“

Мама и татко са ми роднини. Нямам по-скъп за мен,

И сестра ми и брат ми,

И едно кученце с уши, Тишка.

обичам семейството си много

Скоро ще купя подаръци за всички.

Татко ще има моторна лодка,

Вълшебна четка за мама в кухнята,

Истински чук за брат ми,

Топка за малката сестра, бонбони за Тишка.

И аз също имам

Имам и приятел Серьожа, който също ми е роднина.

Тичам при него сутрин,

Без него играта не е игра за мен.

Казвам му всички тайни

Ще му дам всичко на света.

Въпроси относно прочетеното:

Кажете ми, кого наричаме членове на нашето семейство?

Момчета, кой се нарича роднини в стихотворението?

деца. Татко, мама, брат, сестра.

Възпитател: Бихте ли нарекли Серьожа и кученцето Тишка роднини или бихте ги нарекли по друг начин?

Деца: Серьожка е приятел, а Тишка е любимо кученце.

Педагог: Момчета, намерете думи, близки по значение до думата „роднини“.Деца: Роднини, родители, роднини.

Възпитател: Кои мислите, че са роднините?

Деца: татко, мама, брат, сестра, баба, дядо. Някои деца казват, че имат кръстници. Оказва се, че някои момчета имат прабаби и дядовци.

Играта „Назови го любезно“

Баба-баба-баба, татко-татко-татко, син-син-син, дядо, дядо, леля-леля, брат-брат-брат, мама-мама-мама-майка-мама, дъщеря-дъщеря-дъщеря, чичо - чичо - чичо.

Искате ли да сте като роднините си? Но на кого? Защо?

Деца, нали знаете, че някога вашите майки, бащи, баби и дядовци също са били малки момчета и момичета, искате да погледнете любимите си хора, познайте чия е това майка? (показва няколко слайда с детски снимки на родителите на децата) децата намират прилики и отгатват.И те също обичаха да играят различни игри, слушайте, вие интервюирахте. (видео шоу). Деца, сега ще играем играта „Казаци - разбойници“. Родителите ви нарисуваха тези стрелки сутринта, вие попитахте какво е и скрихте съкровището, за да го намерите, трябва да следвате стрелките (децата отиват и намират листове от албуми с изображение на жълт кръг), вижте, има забележете тук - оказва се, че това е топлината на нашите родители, те я предават на вас, (свири нежна мелодия)Да прегърнем топлината на нашите родители и да представим нашите най-близки и скъпи хора. А сега нека превърнем тази топлина в слънце и ще нарисувате толкова лъчи, колкото грижата, добротата и топлината ви дава вашето семейство. Децата рисуват слънчеви лъчи под музиката.

Тема: "Семейни традиции"
Програмно съдържание:
Тренировъчни задачи:
- да се формира у децата разбиране за важността на семейните отношения, зависимостта на добрите отношения от личните качества на всеки;
- разширяване и активиране на детския речник (прилагателни);
- научете се да разбирате значението на поговорките за семейството;
- доведе до съзнанието на децата идеята, че традициите, като хората, имат своя собствена история.
Образователни задачи:
- насърчаване на положителни промени в семейните отношения;
- продължете да култивирате внимателно отношение към другите, чувство на любов и нежност към родителите.
Задачи за развитие:
- насърчаване на оптимистично възприемане на живота на детето чрез библейски истории за създаването на света и способността да се говори за семейните традиции.
Предварителна работа: интервюта с родители за семейните традиции.
Оборудване:
Мултимедия и слайдове от библейски истории за сътворението на света, музикален съпровод.
Работа с речник:
Въведете израза „почитане на родителите“ и традициите в активния речник на децата.
Преместване на GCD:
Учителят кани децата да застанат в кръг, като казва:
„Виждам в широк кръг всичките ми приятели се изправиха.“ Децата предават добро настроение един на друг, като се държат за ръце („Предавам доброто си настроение на Машенка, предавам доброто си настроение на Альоша и т.н. накрая те предават добро настроение на всички гости.“).
Учителят кани децата, след като са решили пъзела, да разберат за какво ще говорим днес.

7 аз
Ребус

Какво мислите, че означава това (Това означава, че се повтаряме в собственото си семейство 7 пъти. Усмивката прилича на походката на майка ми, походката на баща ми, цвета на очите като на баба ми, овалното лице като на дядо ми и т.н. .
. "Аз и семейството ми"
- Какво е семейството? (отговорите на децата)
- На колко години са членовете на семейството?
. Дидактическа игра „Стартиране на снимки по възраст“
(Момчетата подреждат снимки по възраст от момченце до старец, момичета от момиченце до стара жена).
Педагог: Всеки от вас има най-скъпите и любими хора - това е вашата майка, баща, баба, дядо, сестри и братя, чичовци и лели... Това е вашето семейство.
Игрово упражнение „Похвали“ (Децата хвалят семейството си: „Моето семейство е най-приятелското, а моето е най-веселото и т.н.).
Педагог: За да бъде семейството приятелско и щастливо, трябва да изпълните петата Божия заповед. Спомнете си как звучи.
Деца: „Почитай баща си и майка си, за да ти бъде добре и да живееш дълго на земята.“
Възпитател: Какво означава да почиташ баща си и майка си? (отговори на децата - бъдете внимателни към всички, уважавайте, не обиждайте, бъдете мили към всички, послушни, оказвайте всяка възможна помощ). - речникова работа.
Исус Христос учи „Обичай ближния си като себе си.” Следователно любовта и грижата за другите винаги са присъщи на православния човек.
Дете: Има различни части на земята,
Само там, където е бащината ви къща, е вашата родина.
Весели се, расте и пей - знай, че Родината е с теб.
Запомнете основните думи „Мама“, „Родина“, „Семейство“.
Притчи за семейството (наричани от деца)
„Семейството е здраво заедно“, „Който почита родителите си, никога не загива“,
„Родителско сърце в децата“, „Да живееш в семейство означава да служиш на Бога“, „Не ти трябва съкровище, ако в семейството цари хармония“.
"Семейни традиции"
- Какво представляват традициите? (речникова работа).(традицията се превежда като „предаване“, това е, което преминава от едно поколение на друго).
-Слушай, какво казват родителите ти за това? (На екрана има интервю с родителите, взето предварително от децата).
- Научихме какви традиции се пазят в някои семейства. Нека видим как Бог е работил през седмицата по време на сътворението на света.
Библейски истории.
(На екрана има слайдове – календар, как Господ е работил и е извършил всичките си дела, за да създаде света за шест дни, а седмия ден – неделя – е благословил за почивка).
-Нашите семейства са православни и по Божие подобие те също изграждат своите взаимоотношения в семейството, планират работата и свободното време. През делничните дни ходят на работа, а през уикендите са всички заедно вкъщи.
- как прекарвате времето си с родителите си, какви семейни традиции се пазят във вашия дом? (разказите на децата за семейните традиции са придружени от показване на снимки на екрана)
Семейните концерти на Катя в неделя са наша традиция) („Когато баба ми беше малка, тя пееше в хора, майка ми също пее много добре, по-голямата ми сестра Аня учи в музикално училище, аз танцувам. Цяла седмица сме заети: родителите ни са на работа, сестра ми на училище, аз съм на детска градина. Но през уикендите имаме домашни концерти: в събота почистваме къщата, подготвяме костюми, а в неделя имаме концерти - това е нашата традиция).

Влад („Мама всяка сутрин, когато ме заведе в градината, ме целува и ми шепне в ухото колко много ме обича. Вечер всички пием чай заедно и гледаме телевизия. Всеки уикенд ходим на гости на баба ми в Белият кладенец. В събота помагаме с домакинската работа, а в неделя почиваме - пием чай от самовара с бабини пайове. Тя не ни позволява да работим в неделя, така е заповядал Бог.)
Иля (всяка година цялото семейство пътува както в Русия, така и в чужбина - показва снимки на екрана и кът с интересни сувенири) Иля коментира.
Саша (семеен родословен архив - награди, ордени, грамоти, стари снимки, книги, икони, прадядовци и прабаби) - изложба. В неделя цялото семейство отива на църква.
В заключение, традицията на групата (снимка на екрана) кани гостите да приготвят свои собствени лакомства: винегрет, плодова салата, бисквити), да празнуват Масленица и да посетят църквата Въздвижение на кръста на празниците.
Възпитател: И така, какво е семейство? (обща сума)
1-во дете Семейство е голяма дума!
2-об. Семейството е звънлива дума!
3-об. Семейството е важна дума
4-об. Всеки ще ви каже това.
5-об. Семейството е слънцето, което грее
6-об. Семейството е звездите в небето
7-об. Семейството е изцяло любов.
8-об. Любовта на синове и бащи,
9-об. Любов към дъщери и майки,
Заедно: Даваме ви нашата любов! (А.В. Сидорова).
Децата почерпят гостите с чай и печени бисквити.
Изпълнява се песента „Моето семейство“ (децата излизат от залата)

Птиците се завръщат в родината си от топлите страни. Празник Благовещение.

Образователни цели: за консолидиране на идеи за пролетните промени в природата (става по-топло, слънцето грее повече, снегът и ледът се топят, птиците, които са отлетели до по-топлите страни за зимата, се завръщат),
затвърдете знанията на децата за православния празник "Благовещение".
Образователни задачи:култивирайте чувствителност и състрадание към всички живи същества.
Задачи за развитие:насърчаване на развитието на наблюдателността и въображението на природните явления от децата.
Преместване на GCD:
1 част GCD Игрови задачи за пролетта.Децата стоят в кръг и си дават играчка зайче с жълт лък или жълто зайче. Казва се Слънчево зайче. Той дойде, за да помогне на децата да се научат да забелязват знаците на идващата пролет. Това от децата, стоящо в кръга, което държи зайче в ръцете си, трябва да каже кои признаци на пролетта е видяло днес на път за детската градина (слънцето грее, ледените висулки се топят, по пътищата има локви... )
След като всяко дете даде отговор, зайчето се изпраща около кръга за втори път: сега децата трябва да назоват пролетните звуци, които са чули на улицата на път за детската градина (птичките чуруликаха, капеха от покривите, водата цвърчеше под техните крака...) Когато зайчето ще тръгне в кръг за трети път, децата ще трябва да кажат дали по някакъв начин са успели да усетят ефекта от идващата пролет (някой ще каже, че са усетили как слънцето започва да се затопля като пролет, някой усети дъха на все още хладен, но вече пролетен вятър; някой усети пролетна свежест във въздуха). От името на слънчевото зайче похвалете децата за тяхната наблюдателност.
Момчета, все още имаме сняг тук и там, да викаме пролетта:
Пролет, пролет, ясно,
Ела червена пролет,
Слънце, стопли земята,
Птици, елате бързо!
Част 2 от GCD. Деца, знаете, че в древността се е смятало, че пролетта започва с празника Благовещение на Пресвета Богородица (показва изображение на икона, придружаващо разказа на учителя за този празник)
Една прекрасна история се случи на този ден преди много векове. (презентация)
Според евангелския разказ (Лука 1:26-38), Архангел Гавраил, изпратен от Бога при Дева Мария, Й казал: Радвай се, благодатна! Господ е с вас; Благословена си Ти между жените." Мария не разбра какво означава този поздрав, Архангелът продължи: Не бой се, Мария, защото намери благодат у Бога; и ето, ще заченеш в утробата си и ще родиш Син, и ще Му дадеш името Исус. Той ще бъде велик и ще се нарече Син на Всевишния.” Мария смирено каза: „Покорна съм на Бога, нека ми бъде според думата ти.“
Въпроси към децата:
Как се казваше архангелът, който донесе благата вест?
Какво й каза?
Какво му отговори Дева Мария?
Част 3 от поуката: Народът казва: „На този ден птицата гнездо не свива и момата (момата) косите си не плете.“ В този ден беше невъзможно да се работи, трябва да си починете и да гледате слънцето - на Благовещение то „играе“, тоест блести ярко. Дори на този ден птиците бяха пуснати в природата: те купиха птицата от ловеца на птици и я пуснаха от клетката. Вярва се, че птицата ще се застъпи пред Бог за своя освободител. Хората с нетърпение очакваха завръщането на птици от далечни страни.
Момчета, какви прелетни птици познавате?
(лястовици, жерави, чучулиги).
Провеждане на дидактическа игра „Мигриращи и зимуващи птици“
Птиците летят дълго и трудно пътуване. Ето чуйте стихотворението
Виктор Афанасиев „Прелетни птици“.
Над затъмнените полета
И над сивото езеро
Облаците летят на вълни
И се въртят като дим.
Ще им отнеме много, много време
Над дълбините на морето,
И не всички ще се върнат
Дом на Великден. Тръгване на опасно пътуване
Без ограничения и граници,
Напускане на бурната земя
В един есенен ден има ята от птици.
Ще ги срещнем на прага на Топлите дни: „Летят, летят!“
Колко трудни са пътищата за птиците?
Но колко радостно е завръщането им!

Как есенният пейзаж се различава от пролетния: как се чувстваха птиците, когато отиваха в чужди страни през есента?
- Как се чувстваш сега, като се завърна в родината си?
-Как се чувстваме, когато срещнем завръщащи се птици?

Част 4 от GCD. Момчета, искате ли птиците да се върнат възможно най-скоро? Тогава нека направим птици от тесто, изпечем ги и ги почерпим с всички гости и родители.
От предварително приготвеното постно тесто предлагам на децата да направят птици. Показвам как се прави това, след което го поставяме върху тава за печене, намазана с растително масло, и го отнасяме в трапезарията за печене. След 15 минути птиците ще бъдат готови.
Част 5 GCD
Каня децата да танцуват в хоро, канят гости и пеят каменна муха, за да пристигнат птиците бързо:
Песък долетя от морето,
Песъчникът донесе девет ключалки,
„Кулик, кулик, затвори зимата,
Затворете зимата, отворете пролетта -
Топло лято!" (повторете 2-3 пъти)
Или
Руска народна игра "Майка Пролет"
Описание: Пролетта е избрана. Две деца образуват порта със зелени клони или гирлянд.

Всички деца казват:
Майко пролет идва,
Отворете портата.
Първи март дойде
Той прекара всички деца;
А зад него идва април
Той отвори прозореца и вратата;
И точно когато дойде май -
Ходи колкото искаш!

Пролетта води верига от всички деца през портата и в кръг.
Правила: Не прекъсвайте веригата.

През втората половина на деня можете да продължите да се срещате с птици, да пиете чай и да играете; ако денят е слънчев, тогава можете да играете с истински слънчеви лъчи, които учителят пуска с помощта на огледало, а децата ще опитат да ги „потупаш“ и „хванеш“.

Материал за урока:
1. Играчка зайче с жълт лък (слънчево зайче).
2. Презентация за празника „Благовещение“
2.Огледало (ако денят е слънчев).
3. Постно тесто за печене.
Рецепта за тесто:
1 чаша саламура от домати или краставица.
2 чаши захар, 0,5 чаши растително масло, 1 чаена лъжичка сода. Всичко се омесва с брашно не много добре и се пече 15 минути. Добър апетит.

Елена Николаева
„Пътуване в приказка“. Обобщение на урок по математика във втора младша група по програма „Детство“.

Резюмепряка образователна дейност

от математика във втора младша група

от програма« Детство» .

Предмет: « Пътуване в приказка» .

Мишена:

1. Овладяване на способността за сравняване на предмети с контрастни и еднакви размери по дължина и ширина.

2. Научете се да сравнявате набор от обекти по количество, като използвате техниката на суперпозиция и приложение (същото количество, 3 - 4 чрез преизчисление). 3. Развитие на творческо въображение, логическо мислене и способност за представяне на образ въз основа на схематични фигури.

Материал:

Демонстрация: въртележка с различни по дължина, ширина и цвят панделки; Мечо Пух - играчка; къща, плоски фигури на гноми в дрехи от различни цветове на спектъра; силуети на чанти с различни форми; кукла - продавач, карта с две ленти, копчета, чипове.

Дозиране: шаблони за якета с капси (3, 4, 5 бр., чипове, копчета, карти с две ленти.

Прогрес на урока.

Нашият гост днес е Мечо Пух.

Здравейте момчета. Летях до теб от страхотнодържави на вълшебна въртележка. Искате ли да летите до страната приказки?

Въртележката е вълшебна, ще полети само когато ви кажем какви панделки има.

1. Игра « Приказна въртележка» .

Какъв цвят са панделките? (червено, синьо, зелено, жълто и т.н.)

Многоцветни панделки. Но те са различни не само по цвят, но и по ширина. Някои ленти са тесни, докато други са широки.

Как да разберете коя от тези ленти е тясна и коя е широка?

Можете да ги сравните, ние поставяме други на една лента. Коя лента е по-широка?

Вземете една лента наведнъж. Огледайте се добре, каква лента имаш?

Кой има тясна панделка? Вдигнете го.

Сега спуснете тесните ленти надолу и повдигнете широките нагоре?

Какви панделки има отгоре? Кои са на дъното?

Браво момчета, правилно сте определили ширината на панделките, но въртележката не иска да излети. Забравихме говори за товакаква дължина на лентата?

Как да разберете кой има дълга лента и кой къса?

Можете да ги сравните. Застанете по двойки, като държите лентите наблизо. Коя панделка е най-дългата?

Кое е кратко? (попитайте всяка двойка деца).

Браво на всички разказа за вълшебни панделки, въртележката е готова за полет.

Физминутка:

Втурнахме се към въртележката, (децата стоят с лице в кръг).

Всички ли имахте време?

Всички успяха навреме (децата кимат с глава).

летяхте ли

Хайде да летим (децата кимат с глава).

И въртележката ни отнесе в далечни страни (ходете в кръг).

Но земята вика обратно, въпреки че е хубаво в синьото, след космоса е хубаво да кацнеш на земята (всички спират).

2. Игрово упражнение "Цветни гноми".

И така пристигнахме приказка. Вижте, къщата стои. Искате ли да знаете кой е в това живее в приказка? Седнете на поляната и слушайте.

В едно кралство живеели весели гноми. Гномите бяха много сходни и за да избегнат объркване, носеха костюми и шапки в различни цветове. Те са такива име: "Червена шапка"(от къщата "излиза"джудже в червен костюм)

Защо беше наречен така? (защото има червена капачка)

Как се казва този гном? Познай. Защо? (така че погледнете всеки гном)

Те живееха много приятелски, всеки ден обличаха топли якета и отиваха в гората на лов. Но един ден дойде палав вятър и отначало духаше тихо.

Как духна?

И тогава духаше все по-силно и стана толкова палав, че откъсна всички копчета от саката. И сега гномите не знаят какво да правят; те не могат да закопчаят якетата си без копчета.

Къде мога да взема бутони? (купете в магазин)

З. Игра "Да купим копчета".

Да помогнем на гномчетата да купят копчета?

Сега ще ви кажа колко копчета трябва да купите. Вземете едно гномче наведнъж (децата вземат по едно гномче и отиват до масата, на която има якета и чипове).

Всяко яке е с капси. Трябва да купите толкова копчета, колкото са капсите. Ще считам циклите за броячи. Чиповете трябва да се поставят отгоре надолу (учителят прокарва ръката си по якето отгоре надолу).

Как трябва да поставите чипове?

Сложих по един чип на всяка бримка. (Демонстрация на учителя).

Взех толкова чипове, колкото бримки има на якето. Колко чипа взех?

Сега поставяте чиповете върху бримките (децата изпълняват задачата).

Колко чипа си сложил? (Същата сума или назовете числото).

Сега, момчета, помнете за кой гном ще купите бутони, вземете чиповете си в дланта си, не ги губете, сега ще отидем до магазина.

Вървим по пътеките

Вървим по пътеките Top-top-top, top-top-top,

Пресякох потока през моста,

Дойдохме в магазина да купим копчета. (В магазина има продавач на кукли).

Здравейте момчета. Какво искахте да купите?

Колко копчета ви трябват? (имате нужда от толкова бутони, колкото чипове).

Поставете чиповете на масата до вас и вижте как да подредите чиповете правилно. Всички бутони са в кутии с прозорци отгоре (прокарайте ръката си по прозорците).

И прозорците отдолу са празни, в тях ще поставя чипове отляво надясно (прокарайте ръката си отляво надясно по платното за набор, по един чип във всеки прозорец.

Нека да покажем на всички заедно в каква посока трябва да бъдат поставени чиповете. Отляво надясно, ето така (децата заедно с учителя движат ръката си във въздуха отляво надясно).

Сложих първия чип отдолу под първия бутон вляво. ВтороСложих чипа до него под друг бутон (учителят поставя всички чипове).

Подредих всички чипове. Сега покажете с ръката си първия прозорец вляво.

Започнете да поставяте чипове от този прозорец, (продавачът проверява как децата подреждат чиповете).

Подредени ли са всички чипове? Вижте сега, какво има повече, чипове или бутони? (повече бутони, по-малко чипове).

Вижте, трябва да вземете толкова бутони, колкото сте сложили в чипове, (демонстрация на учителя).

Ако няма чипове в прозорците, можете ли да вземете тези бутони? (Не).

Взех толкова копчета, колкото чипове има на лентата.

Колко копчета да взема?

Сега вземете толкова копчета, колкото чипове сте поставили (децата изпълняват задачата, продавачът проверява дали децата са взели правилно бутоните).

Децата благодарят на продавача, сбогуват се с него и отиват при гномите.

Момчета, сега трябва да зашием копчета на якетата. Едно копче за всяка капса (децата поставят бутони).

Всички ли имаха достатъчно бутони?

Пребройте колко копчета сте зашили? (3, 4, 5) .

Как може кажи го по различен начин? (има толкова копчета, колкото и примки).

Благодаря ви, момчета, че купихте копчетата и ги зашихте. Гномчетата са ви подготвили торби с подаръци.

4. Игра "Веселото джудже".

Поставете фигурка на гном с чанта в ръка върху статива.

Познайте, момчета, какво има в тази чанта?

Вслушайте се в предложенията на децата, след което сменете тази чанта с чанта с различна форма. Чантите могат да изглеждат като различни неща елементи: топка, гъба, зайче, пирамида, чаша, квадрат и др.

Благодаря ви, джуджета, за подаръците, време е да се върнем детска градина.

5. Игра "Въртележка".

Едва, едва, едва, едва въртележката се завъртя,

И тогава, тогава, тогава всичко бяга, бяга, бяга.

Тихо, тихо, не бързай, спри въртележката.

Едно - две, едно - две, играта свърши.

Долен ред: Момчета, харесахте ли нашия пътуване?

Къде бяхме днес? Какво направи? Много ми хареса днес. Вие сте добри, мили момчета, помогнахте на гномите. Много добре.

- Затвърдете свойствата на кръга чрез проблемни въпроси от учителя.

- Да развиете способността да разпознавате кръг в обекти в околната среда чрез d/i ​​„Намерете кръг в група.“

- Развийте фините двигателни умения на пръстите чрез дейността „Попълнете рисунката“.

- Култивирайте желание да помогнете на героя чрез молба.

Материали за урока:играчки зайче, дракон, колело, лист със задача, нарисувана кола и колелца (колела с пунктир), лист със задача, дракон и зайче, пускащи балончета, обикновен молив.

Прогрес на урока:

В групата са включени деца. Столовете са в полукръг.

Всички момчета се изправиха заедно

И вървяха на място

Протегнете се на пръсти

И се усмихнаха един на друг

Седнахме като пружини

И седнаха тихо на столовете.

Децата седят на столове.

Момчета, днес искам да ви разкажа една приказка за едно зайче и неговия приятел дракона. Имало едно време живели зайче и дракон. Един ден зайчето отишло да посети дракона. И така, той върви по пътя и вижда колело, което лежи на пътя. Зайчето реши да вдигне колелото, но не можа да го вдигне, колелото се оказа твърде тежко.

Какво можете да правите с колелото? (Завърти го.)

Учителят показва на децата, че колелото се търкаля.

Защо можем да го търкаляме? (Защото е кръгло.)

Защо е кръгла? (Защото няма ъгли.)

Какво можем да кажем за кръга? (Кръгът се търкаля, защото няма ъгли.)

Браво деца.

Физкултурна минута.

А сега ви предлагам да потърсите кръгли предмети в нашата група, какво друго може да подари едно зайче с кръгла форма на своя приятел?

Децата търсят кръгли предмети в група. И те очертават кръг с пръст.

Зайчето завъртя колелото на дракона. Дракоша много хареса подаръка.

Момчета, къде може дракон да постави колело? (В колата.)

Дракоша помоли зайчето да му помогне да постави колелото. Момчета, може би можем да помогнем на дракона.

Да отидем по масите. Нека вземем обикновен молив и очертаем колелата на колата.Не бързайте, работете внимателно.

Децата очертават очертанията на колелата на автомобил

Сложиха колелата и тръгнаха да се возят. Стигнахме до една поляна и започнахме да издухваме сапунени мехури.

Каква форма са сапунените мехурчета? (Кръгъл).

Защо? (Без ъгли.)

Нека заедно със зайчето и дракончето да издухаме сапунени мехури. Нека ги нарисуваме

Децата сами рисуват кръгове.

Умни момчета. Забавни приятели. Те искаха да играят на играта „Балон“.

Нека играем с тях. Да се ​​хванем за ръце.

Игра "Балон".

Каква фигура получихме? (Кръг.)

Защо? (Защото няма ъгли.)

Какъв кръг? (Голям.)

Какво трябва да се направи, за да стане кръгът малък? (Събуди го.)

Приятелите играха и се забавляваха. Навън вече се стъмваше и зайчето препусна в галоп към къщи.

Браво, момчета, наистина ми беше приятно да ви разкажа историята, вие слушахте внимателно и помогнахте на приятелите си. Благодаря ти.

2024 bonterry.ru
Дамски портал - Bonterry