"Цасан цагаан өвөл" сэдвээр яриа хөгжүүлэх нэгдсэн хичээлийн хураангуй. Бага 2-р бүлгийн нээлттэй хичээлийн хураангуй "Зимушка-өвөл бидэн дээр ирлээ. 2-р бага бүлгийн өвлийн өвлийн төсөл"

Хоёрдугаар бага бүлгийн "Сайн уу Зимушка - өвөл" сэдвээр хийсэн хичээлийн хураангуй.

Зорилтот:Хүүхдүүдийн улирлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх - өвөл, өвлийн зугаа цэнгэл, өвлийн хувцас. Хүүхдийн алсын харааг өргөжүүлэх, ертөнцийн цогц дүр төрхийг бий болгох, чөлөөт харилцааг хөгжүүлэх, аман урлагтай танилцуулах, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

  • Өвлийн онцлог шинж тэмдгүүдийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх (өвлийн улиралд хүйтэн, цас орно, дээвэр, зам, мод дээр цас ордог.);
  • Хүүхдэд өвлийн байгалийн үзэсгэлэнт байдлыг анзаарч сургах;
  • Цасны шинж чанарын тухай ойлголтыг бий болгох (цас, хүйтэн, сэвсгэр, зөөлөн зэргээс бүрддэг);
  • Шалтгаан-үр дагаврын хамгийн энгийн харилцааг бий болгож сурах (цас халуун гар, дулаан өрөөнд хайлдаг);
  • "Өвөл", "Хувцас" сэдвээр хүүхдийн үгсийн санг идэвхжүүлэх;
  • Хөдөлгөөнтэй яриаг зохицуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

  • Цастай туршилт хийх судалгаа, боловсролын сонирхлыг хөгжүүлэх.
  • Хуримтлагдсан мэдлэгээ харилцан ярианд ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.
  • Ярианы харилцан ярианы хэлбэрийг хөгжүүлэх ажлыг үргэлжлүүлээрэй.
  • Сайн дурын анхаарал, насанд хүрэгчдийн аман зааврын дагуу ажиллах чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

  • Хариуцлагатай, сайхан сэтгэлтэй, байгаль дэлхийгээ хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Хамтарсан үйл ажиллагааны явцад харилцааны соёлыг төлөвшүүлэх.
  • Байгальд анхаарал халамж тавих, өвлийн байгалийн үзэсгэлэнт байдлыг анзаарах чадварыг төлөвшүүлэх.

Материал ба тоног төхөөрөмж:

  • Чимэглэл: цасан шуурга, цасан дээр зул сарын гацуур мод.
  • Цастай хувин (сав).
  • Сэдвийн зургууд: малгай, үслэг цув, бээлий, гутал, гутал.

Хичээлийн явц:

).

Сайн уу, алтан нар,

Сайн уу цэнхэр тэнгэр

Сайн уу Чөлөөт салхи,

Сайн уу бяцхан цагаан цасан бөмбөг.

Сайн уу залуусаа -

охид хөвгүүд.

Сайн уу, би чамд хэлье,

Би та бүхэнд мэндчилж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бүх хүүхдүүд оньсого тааварлах дуртай гэдгийг би мэднэ. Одоо би та нарт нэг оньсого хэлмээр байна

“Надад хийх зүйл их байна.

Би бүх дэлхийг цагаан хөнжлөөр бүрхэв.

Талбай болон байшингуудыг цайруулах. Намайг гэдэг..." (Өвөл)

Сайн байна, мэдээж өвөл боллоо. Манай цонхны гадна жилийн хэдэн цаг вэ?

Хүүхдүүд:Өвөл.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, одоо гадаа өвөл болж байна гэж та яаж таамагласан бэ?

Хүүхдүүд:Гадаа цас орж, хүйтэн жавартай байна.......

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өвөл бол жилийн хамгийн сайхан цагуудын нэг юм! Өвөл ямархуу байна аа?

Хүүхдүүд:Хүйтэн, сэвсгэр, өргөст, цастай, цагаан!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Үнэн хэрэгтээ өвөл өөр байж болох тул насанд хүрэгчид болон хүүхдүүдэд маш их дуртай байдаг.

Эхний зураг: цас орж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ ямар үзэсгэлэнтэй болохыг хараарай!

Цагаан сэвсгэр цас

Агаарт эргэлдэж байна

Мөн газар чимээгүй байна

Унах, хэвтэх.

(И. Суриков).

Ямар цас ордог вэ?

Хүүхдүүд:Цагаан, хүйтэн, сэвсгэр, гялалзсан, гялалзсан, гялалзсан, мөнгөлөг, шаржигнуур, зөөлөн.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тэгээд тэнгэрээс их цас орохыг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд:Цас орох.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Цасан ширхгүүд эргэлдэж, салхи тэднийг зөөдөг, үүнийг юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд:Цасан шуурга, цасан шуурга.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, цасан шуурга яаж улих вэ?

Хүүхдүүд:уууууу

Сурган хүмүүжүүлэгч:Цас юунаас бүтдэг вэ?

Хүүхдүүд:цасан ширхгүүдээс.

Хоёр дахь зураг: өвлийн зам, талбай.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, цас хаана байгааг хараарай?

Хүүхдүүд:Зам дээр, талбай дээр. (Зам, талбай дээр цас оршдог).

Гурав дахь зураг: цасан дээрх байшин.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Цас өөр юу байна вэ?

Хүүхдүүд:Дээвэр дээр. (Дээвэр дээр цас байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Гудамж, байшин, модыг бүрхсэн цасыг юутай зүйрлэж болох вэ? Тэр ямархуу харагддаг вэ? (маалинган даавуу, хивс, хөнжил, малгай гэх мэт)

Дөрөвдүгээр зураг: ой, цас модон дээр хэвтэж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Цас хэвээр байгаа газрыг хараарай?

Хүүхдүүд:Цас модон дээр хэвтэж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Тийм ээ, модон дээр маш их цас байна. Яагаад мод, модны доор цас ордог вэ?

Хүүхдүүд:Мод хөлдөхгүйн тулд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өвлийн улиралд цас яагаад хэрэгтэй вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өвөл сайн уу, муу юу?

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өвөл болоход юу нь сайхан байдаг вэ?

Хүүхдүүд:цас ихтэй, та цасан бөмбөг тоглох, уруудах, гулгах, цанаар гулгах, цасан эмэгтэйг баримал хийх боломжтой.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өвөл муу гэж хэзээ хэлж чадах вэ?

Хүүхдүүд:Өвлийн улиралд хүйтэн, хүйтэн жавар, цасан шуургатай тул та дулаан хувцаслах хэрэгтэй, та удаан хугацаанд алхаж чадахгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, үлгэр, гайхамшгаар дүүрэн өвлийн ойд зугаалахыг би танд санал болгож байна! Надтай хамт явмаар байна уу?

Хүүхдүүд:Тиймээ!!!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид юу хийхээ мартсан бэ?

Хүүхдүүд:Хувцаслах.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид яагаад хувцаслах хэрэгтэй байна вэ?

Хүүхдүүд:Хүйтэн.

"Хүүхдүүд хувцаслах" дидактик тоглоом

Хүүхдүүд хувцасны зураг байрлуулсан ширээнд ойртоно. Тэдгээрээс зөвхөн өвлийн хувцасны дүрсийг сонгож, хувцасыг соронзон самбар дээр тодорхой дарааллаар харуулсан байна.

Цонхны гаднаас харах (гарын тойм)

Цагаан замууд.

Ямар ч байсан алхъя (тэд байрандаа алхаж байна)

Зам дагуу зогсох.

Хөл дээрээ тавь (тонгойж, хөл рүүгээ чиглүүл)

дулаан гутал;

Энэ нь баруун хөлнийх ("баруун хөл дээрээ гутал тавьдаг")

Энэ нь зүүн хөлнийх юм. ("зүүн хөл дээрээ гутал тавих")

Бариул - бээлий (гараа дээш өргөх)

Халуун эгч нар аа. (алгаа эргүүлэх)

Энэ нь зүүн камер дээр байна (баруун камерыг харуулсан)

Энэ нь баруун нударган дээр байна. (зүүн нударгаа харуулах)

Үслэг дээл ("үслэг дээл" өмсөх)

Өдөн малгай. ("малгай" өмсөх).

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, надад хэлээч, бид яаж ой руу хурдан хүрэх вэ?

Хүүхдүүд:тийшээ оч, нис...

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид яаж тэнд очих вэ? Гэхдээ цэцэрлэгт бид ямар ч тээврийн хэрэгсэлгүй тул ой руу яаж хүрэх вэ?

Хүүхдүүд:чарга, цанаар гулгах ...

Сурган хүмүүжүүлэгч:Би чамайг өвлийн ой руу цанаар гулгахыг санал болгож байна.

Хүүхдүүд, багш нар цанаар гулгадаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, одоо толгойгоо өргөөд хараарай, та юу харж байна вэ? Хүүхдүүд:Үүл.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Толгой дээр ямар том үүл эргэлдэж байна вэ. Өвлийн улиралд үүлнээс юу унаж магадгүй гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд:Цас.

Багш татдаг, цасан ширхгүүд нисдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ, тэднийг барьж ав. Үүнийг гартаа аваад юу болохыг надад хэлээч?

Хүүхдүүд:Цасан ширхгүүд.

Тэднийг анхаарч үзээрэй, тэд юу вэ?

Хүүхдүүд:Цагаан, сэвсгэр, цайвар, агаартай, хээтэй.

Одоо цасан ширхгийг дээш шидээд барьж авцгаая, тэд юу вэ?

Хүүхдүүд:Уушиг.

Залуус аа, цасан ширхгүүд юу хийж чадах вэ?

Хүүхдүүд:Нисэх, эргэх, унах, хайлах.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өө, залуус аа, зул сарын гацуур модны доор хичнээн их цас унасныг хараарай!

Хүүхдүүд зул сарын гацуур мод руу ойртож, багш нь хувин цас гаргаж авдаг. Хүүхдүүд цасанд алгаа хүрнэ .

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь ямар байгааг харцгаая?

Хүүхдүүд:Цагаан, цайвар, зөөлөн, хүйтэн, сэвсгэр.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Таны бодлоор цас юунаас бүтдэг вэ?

Хүүхдүүд:Цасан ширхгүүдээс.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Одоо цасыг алган дээрээ ав.

У миний Иринка

Хоёр сайхан цасан ширхгүүд.

Би хүн бүрт үзүүлэхийг хүссэн

Харагтун, цасан ширхгүүд харагдахгүй байна .

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хүүхдүүд ээ, алгаа нээ (цас байхгүй). Цас хаашаа оров?

Хүүхдүүд:Хайлсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Энэ нь юу болсон бэ?

Хүүхдүүд:Усанд.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Яагаад?

Хүүхдүүд:Алга нь дулаан байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бидний гар дулаахан тул цас аажмаар хайлдаг. Ямар хүйтэн цас вэ, гараа арчъя.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Бид цаст ой дундуур сайхан алхлаа, цэцэрлэгт буцаж очих цаг боллоо.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, бидний аялал дууслаа, өнөөдөр юу хийснээ надад сануулаарай?

Хүүхдүүд цасыг гартаа авав.

Улсын төсвийн боловсролын байгууллага 1421-р сургууль, Москвагийн сургуулийн өмнөх боловсролын хэлтэс

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бобылева Людмила Станиславовна

Зорилтот:

  • Өвөл, өвлийн үзэгдлийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх;
  • өвлийн амралт, зугаа цэнгэлийн талаархи мэдлэгийг тодруулах;
  • сэдвийн талаархи үгсийн санг өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх "Өвөл, өвлийн хөгжилтэй" ;

Даалгаварууд:

  • моторт ур чадвар, чадварыг хөгжүүлэх
  • дохиогоор ажиллаж сурах
  • уян хатан байдал, хурд, хөдөлгөөний зохицуулалтыг хөгжүүлэх
  • бие биедээ найрсаг хандлагыг төлөвшүүлэх

Боловсролын:

  • улирлын тухай хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх - өвлийн.
  • Өвлийн зугаа цэнгэл нь зөвхөн өвлийн онцлог шинж чанартай гэсэн ойлголтыг бататгах.
  • оньсого шүлгийг тааж сурах.
  • уран сайхны илэрхийллээр хүүхдийн яриаг идэвхжүүлэх.
  • асуултанд хэрхэн хариулах талаар үргэлжлүүлэн сурах.

Боловсролын:

  • гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх
  • харилцааны ур чадварыг хөгжүүлэх, сайжруулах.

Сурган хүмүүжүүлэгчид:

  • цэвэр цэмцгэр байдлыг төлөвшүүлэх
  • даалгавраа биелүүлэхэд бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: танилцуулга "өвлийн хөгжилтэй" , цасан хүний ​​хувцас; дүүргэгч полиэстерээр хийсэн цасан бөмбөг; цасан ширхгүүдэд зориулсан хөгжмийн дагалдах хэрэгсэл, цасан ширхгүүд.

Урьдчилсан ажил: өвлийн тухай зураг, чимэглэлийг үзэх. Уран зохиол унших. Өвлийн зугаа цэнгэлийн тухай яриа. Оньсого хийх.

Хичээлийн явц.

Хүүхдүүд хөгжимд орно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, оньсого тааварлаарай:

Цас орж байна,

Цагаан ноосны доор

Гудамж, байшингууд алга болжээ.

Бүх залуус цасанд баяртай байна -

Бидэн дээр дахин ирлээ ... (өвөл)

Хүүхдүүд хариулдаг.

Тийм шүү залуусаа. Гадаа өвөл болсныг ямар шинж тэмдгээр тодорхойлсон бэ? Хэн өвөлд дуртай вэ? (хүүхдүүд хариулдаг). Чи яагаад өвөлд дуртай вэ, яагаад? (хүүхдийн хариулт). Тийм ээ, залуусаа, энэ нь зөв. Өвлийн улиралд уулын цанаар гулгах, цасан хүн бүтээх, цанаар гулгах, тэшүүрээр гулгах гэх мэт олон хөгжилтэй зүйл хийх боломжтой.

Өнөөдөр манайд зочин ирлээ. Та оньсогоноос алийг нь сурах вэ:

Хүүхдүүд түүнийг ухаалгаар сийлжээ.
Тэд цаснаас бөмбөг хийсэн.
Хамрын оронд лууван байдаг,
нүдний оронд нүүрс байдаг.

Тэд миний толгой дээр хувин тавив
мөн сүрэл хиймэл үс.
Одоо хурдан хэлээч
энэ хэн бэ? (цасан хүн)

Цасан хүн: Сайн уу залуусаа! Намайг Цасан хүн гэдэг. Би чамтай уулзахаар ирсэн!

Чи надтай тоглохыг хүсч байна уу? Та цасан бөмбөг тоглох дуртай юу? Чамтай шидэт цасан бөмбөг тоглоцгооё.

Цасан хүн сагс цасан бөмбөг аваад дараах үгсийг хэлдэг.

Би цасан бөмбөгийг өндөрт шиднэ, тэд хол нисэх болно, хүүхдүүд бүгдийг нь цуглуулж, сагсанд авчрах болно. (тоглоом 2-3 удаа давтагдана).

Хүүхдүүд сандал дээр сууна.

Цасан хүн:

Чи ямар ухаантай юм бэ. Мөн тэрээр оньсого хэрхэн тайлахаа мэддэг.

Хоёр хус морь
Тэд намайг цасан дундуур зөөв.
Эдгээр улаан морьд
Мөн тэдний нэрс ...

(цана.)

Би сум шиг урагшилж байна,
Мөс зүгээр л шажигнана
Гэрэл анивчих болтугай.
Хэн намайг авч яваа вэ?...

(Тэшүүр.)

Тэд тэднийг толгод руу чирч,
Уралдаан зохион байгуулах.

(Чарга.)

Бид цасан бөмбөг хийсэн
Тэд түүнд малгай хийж,
Хамар нь хавсаргасан бөгөөд агшин зуурт
Энэ нь тодорхой болсон ... (Цасан хүн.)

Өвлийн улиралд ганцхан зугаа цэнгэл байдаг.
Хүн бүрт нарийвчлал, авхаалж самбаа хэрэгтэй.
Та "бүрхүүл" гэж юу гэж нэрлэдэг вэ?
Та найзууд руугаа юу хийж, шидэж байна вэ?

(Цасан бөмбөг.)

Өвлийн зугаа цэнгэлийн тухай танилцуулга үзүүлж байна.

Цасан хүн: Өвөл цас их ордог. Цас бол тэнгэрээс унах цасан ширхгүүд юм! Одоо би та нарыг бүгдийг нь цасан ширхэг болгон хувиргах болно.

Зүүн тийш, баруун тийш эргэ

Мөн цасан ширхгүүд болж хувирна!

За, би чамайг цасан ширхэг болгон хувиргасан, маш хөнгөн, цагаан, үзэсгэлэнтэй. Салхи үлээхэд цасан ширхгүүд эргэлдэж нисдэг. Мөн салхи намдахад цасан ширхгүүд газарт унана.

/"Цасан ширхгүүд" тоглоом - хүүхдүүд тойрог дээр зогсож, гар барина. Цасан хүний ​​дохиогоор - "Салхи үлээж, цасан ширхгүүд тарав" - хүүхдүүд бүлгээрээ тарж, эргэн тойрон эргэлддэг. "Салхи намдав" гэсэн дохиогоор хүүхдүүд доош суув. /

Тоглоомын дасгал "Хоккей"

Цасан хүн: Сайн байна уу залуусаа! Бид гайхалтай тоглосон!

Миний ойн цастай талбайд цасан бөмбөгтэй сагс байдаг. Та цасан дээр тоглохыг хүсч байна уу?

Цасан хүн: За тэгвэл ой руу явцгаая. Гэхдээ эхлээд хувцаслацгаая. Ойд хүйтэн байна.

Хурдан бээлээ аваарай
Тэгээд мэдээж эсгий гутал.
Дулаан үслэг дээл өмсцгөөе,
Илүү дулаахан малгай.

Тэгээд бүгдээрээ хамтдаа явцгаая
Бид удахгүй зугаална.

/дуураймал "Алхахаар хувцаслах" текстийн дагуу/

Тоглоомын дасгал "Ой руу явцгаая"

/хүүхдүүд ээлж дараалан тойрог хэлбэрээр алхаж, удирдагчийн дохиогоор үйлдэх/

Өө, чи өвөл-өвөл,
Эргүүлсэн, шүүрдсэн
Бүх зам, бүх зам.
Битгий давж, бүү дамжуул.

Бид хамтдаа цанаар гулгаж эхэлсэн,
Тэд бие биенийхээ араас гүйв.
/цанаар гулгаж байна/
Бид чарга дээр суув

Тэд хурдан нисэв.

/хосоор хуваагдан, эхний оролцогч гараа хойш сунгаж, хоёр дахь оролцогч гараа нийлүүлэн чаргаар гулгаж дуурайна/

Бид хурдан тэшүүр дээрээ суув.

Тэгээд тэд сайхан бүжиглэсэн.

/ ээрэх, тэшүүрийг дуурайх/

Цасан хүн: Энд ирлээ! Миний сагс хаана байна?

Хүүхдүүд: Тэр энд байна!

Цасан хүн: Цасан бөмбөг тоглоцгооё!

Цасан бөмбөгтэй хөгжилтэй тоглоом.

Хүүхдүүд нэг нэгээр нь баганад зогсдог. Тэд нэг нэгээрээ хөгжим сонсож байхдаа 1.5-2 м зайд байрлах сагсанд цасан бөмбөг шиддэг.

Цасан хүн: Сайн байна уу залуусаа! Чамтай тоглох хөгжилтэй! Одоо надад сагсанд байгаа цасан бөмбөлгийг цуглуулахад тусална уу! Нэг, хоёр, гурав - хурдан цуглуул!

Эрхэм цасан хүн, та ядарсан байх, амар. Мөн хүүхдүүд өвлийн тухай шүлэг хэлэх болно.

/хүүхдүүд сууна, хүсвэл хэдэн хүүхэд шүлэг уншина/

1 хүүхэд

Хөгжилтэй дуунуудаар
Хуучин харанхуй ой руу
Өвөл ирлээ
Гайхамшигт цээжээр.

2 хүүхэд

Цас, цас эргэлдэж байна.
Гудамж бүхэлдээ цагаан өнгөтэй.
Бид тойрогт цугларч,
Тэд цасан бөмбөг шиг эргэлдэж байв.

3 хүүхэд

Цас чимээгүйхэн орж байна,
Өвөл ирлээ, найз минь!
Бид тоглож, хөгжилтэй,
Мөн бид хүйтэн жавараас айдаггүй!

4 хүүхэд

Цасан бөмбөг эргэлдэж, эргэлдэж,
Гадаа цагаан байна.
Тэгээд шалбааг эргэв
Ил тод шилэнд.

З.Александрова

5 хүүхэд

Цагаан цас, сэвсгэр,
Агаарт эргэлдэж байна
Мөн газар чимээгүй байна
Унах, хэвтэх.

I. Суриков

Цасан хүн: Залуус аа, та үнэхээр мундаг юм!

Чи бид хоёр маш сайн тоглосон болохоор халуухан болж, би удахгүй хайлах болно. Би хөлдөх хэрэгтэй, би та нарыг бүгдийг нь одоо хөлдөөх болно. За, гараа хурдан нуу! /Цасан хүн ойртоход хүүхдүүд тойрог болж зогсдог - тэд гараа ардаа нуудаг. /

Цасан хүн: Өө, сайн байна! Хэнийг ч хөлдөөгөөгүй! Чамтай тоглох сайхан байна, гэхдээ та буцаж ирэх цаг болжээ! Баяртай залуусаа! /Цасан хүн хүүхдүүдтэй баяртай гэж хэлээд бүлгээс гарна. /

Алевтина Гомбоева

Харах төсөл: практикт чиглэсэн

Үргэлжлэх хугацаа төсөл: богино хугацааны

Оролцогчид төсөл: хүүхдүүд 2- бага бүлэг, сурган хүмүүжүүлэгчид, сурагчдын эцэг эх.

Хамааралтай байдал. Бүх хүүхдүүд хайртай өвөл, гэхдээ судалгаагаар хүүхдүүд улирлын нэрийг андуурдаг, яагаад улирал солигддог вэ, өвөл цас ороогүй бол юу болох вэ гэсэн асуулт гарчээ. Өвлийн улирал нь хүүхэд, насанд хүрэгчдийн хамтарсан үйл ажиллагаанд (тоглоом, зугаа цэнгэл, туршилт, шинэ жил гэх мэт) сонирхлыг өдөөх боломжийг олгодог бөгөөд энэ нь шалтгаан, үр дагаврын холбоо тогтоох боломжийг олгодог. Хүүхдүүдийн хэрэгцээ, сонирхолд үндэслэн, дээр ажиллах төсөлхүүхэд бүр илүү өндөр түвшинд урагшлах боломжийг олгоно. Сурган хүмүүжүүлэгч, эцэг эх, хүүхдүүдийн хамтарсан үйл ажиллагаа нь тэднийг нэгтгэж, харилцан ойлголцол, итгэлцлийг сургаж, жинхэнэ хамтрагч болгодог.

Зорилтот төсөл. Өвлийн байгалийн үзэгдэл, зугаа цэнгэл, амралтын тухай хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх. Амьдрал, зураг дээрх объект, үйлдлийг харж, нэрлэж, шалтгаан үр дагаврын холбоог олж сур.

Даалгаврууд:

1. Хүүхдэд цаг хугацааны тухай ойлголтыг бий болгох жилийн: өвөл, өвлийн сарууд, өвлийн зугаа цэнгэл, шинэ жилийн тухай;

2. Оюутнуудад өвлийн байгалийн үзэгдлийг нэрлэж, цаг агаарын хуанлигаар харуулах чадварыг хөгжүүлэх;

3. Бүтээмжтэй үйл ажиллагаанд байгальтай харилцах сэтгэгдлээ дамжуулах чадварыг хөгжүүлэх;

4. Танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх;

5. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын боловсролын үйл явцад эцэг эхийг татан оролцуулах.

Тооцоолсон хэрэгжилтийн үр дүн төсөл:

Байгаль дахь хамгийн энгийн харилцааг сонирхох;

Уншсан түүх, шүлэг, хүүхдийн үлгэрийн хэлэлцүүлэгт оролцох;

Ажиглалт, өвлийн зугаа цэнгэл, шинэ жилийн үдэшлэгт оролцох;

Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэнд оролцох;

Хамтарсан боловсролын болон дидактик тоглоомд оролцох;

Эцэг эхтэй ажиллах:

1. Эцэг эхчүүдэд зорилго, зорилтыг танилцуулах төсөл.

2. Шинэ жилийн үдэшлэгт зориулж хүүхдүүдтэй шүлэг сурах

3. Зөвлөгөө эцэг эх: "Алхах хувцас", "Хүүхэдтэй хамт алхахын ашиг тусын тухай"

4. Үзэсгэлэнгийн дизайн: « Зимушка-өвөл»

5. Гайхалтай хөгжилтэй "Бидэнд шинэ жил ирж байна"

Боловсролын салбар Хүүхэд, багш нарын хамтарсан үйл ажиллагаа

Танин мэдэхүйн хөгжил харилцан яриа « Зимушка-өвөл»

Яриа "Өвлийн сарууд"

Байгаль дахь өвлийн үзэгдлүүдтэй танилцах.

Өвлийн хөгжилтэй, шинэ жил;

Алхаж байхдаа ажиглалт хийх;

Нийгэм харилцааны Г/ Тэгээд: "Цасан хүн бүтээх", "Өвлийн үгс", "Хэнд юу байна", "Гайхалтай цүнх";

Үг тоглоом: "Бид өвлийн улиралд юунд дуртай вэ?"

S/r: "Алхаад явцгаая"

Усны туршилт: "Хэрэв та хүйтэнд гаргавал ус яах вэ?", "Яагаад цасан ширхэг таны гарын алганд хайлдаг вэ?"; Хүүхэлдэйн кино үзэж байна "Смешарики"- өвлийн цуврал;

Яриа хөгжүүлэх Зургийг харж байна "Өвлийн улиралд алхах", "Тэд цасан хүн хийсэн", хүүхдийн шүлэг цээжлэх "Цасан шуурганы дундуур цасан дундуур алхах шиг..."

нимгэн унших ассан: Л.Воронкова "Цас орж байна", Украины ардын үлгэр "Миттен", "Цасан шуурга"А.Прокофьев; Г.К.Андерсен "Цасан хүн", "Эзэгтэй цасан шуурга"

Зурган дээрх яриа: "Өвөлдөө сайн"

Мартинд зориулж дуу, шүлэг цээжлэх.

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил Уламжлалт бус аппликейшн (хөвөн дэвсгэрээс) "цасан хүмүүс"

Хуванцараас загвар хийх "Зул сарын чимэглэл", "Тоглоомын шинэ жилийн бэлэг"

Барилга "Цасан хүн"

Багаар ажиллах: "Гэгээн зул сарын гацуур модны дэргэд"

Үзэсгэлэн « Зимушка - өвөл»

Бие бялдрын хөгжил P/ Тэгээд: "Цасан бөмбөг өнхрүүл", "Бяцхан цагаан туулай сууж байна", "Газар дээр цасан бөмбөг байна", "Хоёр хяруу", цасан бөмбөг тоглоом.

Хавсралт 1.

Загварчлал. Тоглоомонд зориулж шинэ жилийн бэлэг өгөх амттан

Өглөө нь Илья орж ирэв бүлэг баяр хөөртэй, ээж нь түүнд шинэ жилийн бэлэг авч өгсөн бөгөөд дотор нь маш олон амттан байсан гэж хэлэв. Тэгээд энд залуус ээж нь бас бэлэг авч өгнө, чихэр ихтэй болно гэсэн. Залуус өөрсдөө ийм санаа гаргасан бөгөөд бид хүүхдүүдтэй хамт шийдсэн бүлэгтоглоомондоо шинэ жилийн бэлэг болгон чихэр хийж өгөөрэй.

Зорилтот: Хүүхдүүдэд шинэ жилийн баяртай холбоотой сайхан дурсамжийг үргэлжлүүлэн сэргээ. Хариуцлагатай байдал, тоглоомд таалагдах хүслийг төлөвшүүлэхийн тулд тэдэнд зориулж амттан хийх. Энгийн дугуй хэлбэртэй зүйлийг хэрхэн барималлах, дугуй хэлбэрийг тэгшлэх, диск болгон хувиргах талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай. (жигнэмэг, цагаан гаатай талх). Пластилиныг алгаа хооронд эргэлдэж, үүссэн хэлбэрийг цагираг хэлбэрээр холбож, хэвний гадаргуу дээр догол хийх чадварыг сайжруул.

Материал: plasticine, стек, чихрийн цаас.

Зангилааны явц. Багш хүүхдүүдийг тоглоомонд зориулж шинэ жилийн бэлэг бэлтгэхийг урьж байна. Тэдэнтэй ямар амттай зүйл өгч болох талаар ярилц (чихэр, жигнэмэг, шоколад, алим, мандарин гэх мэт)

Загварын аргыг зөвхөн насанд хүрэгчдийн тусламж хэрэгтэй байгаа хүүхдүүдэд тусад нь үзүүлэв. Загварын төгсгөлд хүүхдүүдийн төсөөлөл дуусч, өөр юу хийх талаар бодож чадахгүй бол багш хүүхэлдэйнд хэрхэн хийхийг зааж өгдөг. "чихэр", нэг ширхэг хуванцарыг боодол дээр боож, эсвэл яаж стекээр маажвал шоколад, жигнэмэг гэх мэт болгон хувиргаж болно.

Ажлын төгсгөлд багш нь бэлэглэхийг хүсч буй тоглоомондоо цутгасан амттанг үзүүлэхийг санал болгодог.

Бүх тоглоомуудын нэрийн өмнөөс багш хүүхдүүдэд баярлалаа.

Хавсралт 2. Шинэ жилийн баяр ойртож байгаа тул бид хүүхдүүдэд гацуурыг халамжлах хандлагыг төлөвшүүлэхээр ажиллаж эхэлсэн.

Ажиглалт. Гацуурыг хэрхэн таних вэ?

Зорилтот: танил модыг нэг эсвэл хоёр шинж чанараар олох чадварыг дадлагажуулах; гацуурыг бусдаас ялгах онцлогийг харуул мод: мөчрүүд нь ногоон зүүгээр хучигдсан байдаг; пирамид шиг харагдаж байна (салбарууд нь дээд талдаа богино, доод талдаа урт).

Энэ сайт дээр би хүүхдүүдийг хус (цагаан их биений дагуу), улиас (саарал их биений дагуу, үнс) олохыг урьж байна. (Үрийн кластераар - хуудас)гэх мэт өөр мод олох хэрэгтэй гэж би хэлж байна. Аль нь? Сонсооч!

Та түүнийг үргэлж ойд олох болно,

Хоёулаа зугаалж, уулзацгаая.

Зараа шиг өргөстэй зогсож байна

Өвлийн улиралд зуны даашинзтай.

Тэгээд тэр бидэн дээр ирэх болно

Шинэ жилийн үдэш -

Залуус баяртай байх болно

Хөгжилтэй хүмүүсийн зовлон зүдгүүр дүүрэн байдаг ам:

Тэд түүний хувцасыг бэлдэж байна.

Би гацуурыг бусад модноос ялгах онцлог шинж чанарт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуулдаг. Би энэ газраар алхаж, өөр өөр гацуур модыг хайж олохыг санал болгож байна - хуучин мод (өндөр)мөн залуу (бага).

Би О.Высоцкаягийн шүлгийг уншсан "Ягас яс"

Дараа нь хүүхдүүд шүлгийг цээжээр сурдаг.

Хавсралт 3.

Хөвөн дэвсгэрээс түрхэх "Цасан хүн"


Барилга "Цасан хүн"

Христийн Мэндэлсний Баярын чимэглэл"

Багаар ажиллах "Гэгээн зул сарын гацуур модны дэргэд"

Үзэсгэлэн « Зимушка - өвөл»

Хотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

"Үр тариа" хосолсон төрлийн цэцэрлэг

Саратов мужийн Балашов хот"

ТӨСӨЛ

2-р бага бүлэг "Нар"

"Өвөл-өвөл!"

Сурган хүмүүжүүлэгчид:

Бөх Н.А.

Григорьева Е.В.

Балашов

2015-2016 оны хичээлийн жил

2-р бага бүлгийн төсөл "Өвөл-өвөл!"

ХОЛБООТОЙ: Бүх хүүхдүүд өвөлд дуртай ч улирал яагаад солигддог, өвөл бүгд аз жаргалтай байна уу, өвөл цасгүй бол юу болох талаар хүн бүр боддоггүй. Хүүхдүүдэд асуултынхаа хариултыг авахын тулд нэг сэдвээр хоёр сарын турш ажиллах боломжийг олго.

Энэхүү төсөл нь хүүхдүүдийн бүтээлч хүсэл эрмэлзлийг дэмжсэнээр хүүхдүүдэд байгаа мэдлэг, ур чадвараа баяжуулж, түүнийгээ ашиглах боломжийг олгож, нээлт, ялалт, амжилтын баяр баясгаланг мэдрэхэд нь туслах юм. Хүүхдүүдийн хэрэгцээ, сонирхол, хүсэл сонирхолд тулгуурлан төсөл дээр ажилласнаар хүүхэд бүр урагшлах, хүн бүр өөрийн гэсэн өндөр түвшинд хүрэх боломжийг олгоно. “Өвөл-Өвөл” төсөл нь бүтээлч сэтгэлгээ, идэвхи, бие даасан байдал, төлөвлөх, багаар ажиллах чадварыг хөгжүүлдэг.

Зорилтот:Хүүхдүүдийн өвлийн тухай ойлголтыг өргөжүүлэх. Өвлийн байгалийн үзэгдэл, зугаа цэнгэл, амралтын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох.

Төслийн зорилтууд:

Боловсролын

Байгаль дахь улирлын өөрчлөлтийн талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх (цаг агаарын өөрчлөлт, өвлийн улиралд ургамал, амьтан, шувуудын зан байдал).

Аюулгүй зан үйлийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг бий болгох

өвлийн улиралд алхаж байхдаа.

Хөгжлийн

Өвлийн улиралд эрүүл мэнддээ анхаарал тавих чадварыг хөгжүүлэх;

Биеийн тамир, эрүүл мэндийн үйл ажиллагааны янз бүрийн хэлбэр, аргаар хүүхдийн өвлийн зугаа цэнгэлд оролцох сонирхлыг нэмэгдүүлэх;

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн яриа, ой санамж, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын

Байгальд анхаарал халамж тавих, анзаарах чадварыг төлөвшүүлэх

өвлийн байгалийн үзэсгэлэнт байдал;

Сониуч зан, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Практик

Танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх;

Энэ асуудлаар эцэг эхийн сурган хүмүүжүүлэх чадварыг нэмэгдүүлэх;

Төслийн явцад хүүхдүүдийн олж авсан мэдлэг, ур чадварыг эцэг эхчүүдэд харуулах;

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын боловсролын үйл явцад эцэг эхчүүдийг оролцуулах.

Төслийг хэрэгжүүлэх зарчим:

- төслийн оролцогчдод энэ сэдвийн ач холбогдлыг хүргэх;

Өвлийн улиралд алхахдаа аюулгүй байдлын үндсэн дүрмийг бий болгох;

Хөгжлийн орчныг бүрдүүлэх: тоглоомын болон театрын үйл ажиллагаанд зориулсан материал, тоглоом, шинж чанарууд, дидактик тоглоом, зурагт материал, "Өвөл-Өвөл" сэдвээр уран зохиол сонгох;

Бүтээмжтэй үйл ажиллагаа явуулах материалыг сонгох.

Хүнжүүлэх зарчим: хүүхэд, түүний эрүүл мэнд, аюулгүй байдлын төлөө санаа тавих нь төслийн тэргүүнд тавигддаг.

Төслийн сэдвүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгчид;

Эцэг эхчүүд.

Хүлээгдэж буй үр дүн:

Хичээл, тоглоом, чөлөөт цаг, практик дасгалын нэмэлт боловсруулалтыг гаргах;

"Эцэг эх + Хүүхдүүд" бүтээлийн үзэсгэлэнгийн дизайн;

Цэцэрлэгийн амьдралыг сонирхож буй эцэг эхчүүдийн хувийг нэмэгдүүлэх.

Төсөл хэрэгжих хугацаа: 1 сар (2016 оны 1-р сарын 25-аас 2016 оны 2-р сарын 29 хүртэл)

Төслийн эцсийн арга хэмжээ: Чөлөөт цаг "Өвлийн үлгэр".

Зорилго: "Өвлийн үлгэр" чөлөөт цагаа өнгөрөөх үйл ажиллагаанд оролцохдоо баяр хөөртэй байдлыг бий болгох; эерэг сэтгэл хөдлөл, харилцан туслалцаа, нөхөрлөл, өрөвдөх сэтгэлийг хөгжүүлэх. Өвлийн байгалийн үзэгдэл, зугаа цэнгэл, амралтын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг системчлэх. Нөхөрсөг байдлыг төлөвшүүлэх.

Төслийн хэрэгжилтийн үе шатууд

огноо

Үйл явдал

Зорилго

Оролцогчид

Нэгдүгээр сар

1. Яриа: "Сайн уу, Зимушка-өвөл!"

2. Дидактик тоглоом:

"Өнгөт бээлий".

3. Гэрэл зургийн уралдааны зарлал: “Аа, Зимушка-өвөл!”

Хүүхдүүдийн өвлийн байгалийн онцлог шинж чанаруудын талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх, харилцан яриа, ой санамжийг хөгжүүлэх; сониуч зан төлөвшүүлэх.

Хүүхдүүдэд объектыг өнгө, хэмжээгээр сонгохыг заа. Мэдрэхүйн мэдрэмж, гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх. Тоглоомын сонирхлыг хөгжүүлэх.

Эцэг эхчүүд

1. Цомгийн тойм: “Өвөл”.

2.С.Маршакийн шүлгийг унших нь

"Цас орж байна, цас орж байна."

3. Хавтас зөөх:

"Өвөл" жилийн цагийг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн танилцуулах; яриа, ой санамжийг хөгжүүлэх; сониуч зан төлөвшүүлэх.

Хүүхдүүдийг С.Маршакийн шүлэгтэй танилцуулах

"Цас цутгаж байна, цутгаж байна"; өвлийн тухай шүлэг сонсох хүслийг хөгжүүлэх; өвлийн хайрыг төлөвшүүлэх.

Өвлийн улиралд сонирхлыг бий болгох; Зама бол жилийн хамгийн гайхамшигтай цаг гэдгийг харуулах.

Сурган хүмүүжүүлэгчид

1. Яриа: “Ой дахь өвөл.”

2. Гадна тоглоомууд:

3. Зурагт хуудасны загвар: “Өвлийн хөгжилтэй.”

Ойд өвлийн байгалийн онцлог шинж чанаруудын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг өргөжүүлэх, хүрээлэн буй ертөнцийн амьтан, үзэгдлийн хоорондох хамгийн энгийн харилцааны талаархи ойлголтыг бий болгох. Яриа, ой санамжийг хөгжүүлэх. Сониуч зан төлөвийг төлөвшүүлэх.

Эцэг эхчүүдийг “Өвөл-Өвөл!” төсөлд идэвхтэй оролцохыг урь.

Эцэг эхчүүд

2. Гадна тоглоом:

"Цасан бөмбөг өнхрүүл."

3. Уран сайхны бүтээлч байдал

(хэрэглэл):

"Цасан ширхгүүд унаж байна."

Өвөл бол жилийн сайхан цаг гэдгийг хүүхдүүдэд харуулах; Өвлийн улиралд та өвлийн ландшафтын үзэсгэлэнт байдлыг биширээд зогсохгүй өвлийн үйл ажиллагаанд идэвхтэй оролцох боломжтой.

Хөдөлгөөний үндсэн төрлийг сайжруулах. Хүүхдүүдийн гадаа тоглоом тоглох хүслийг хөгжүүлэх, хамтдаа тоглох, хөгжилдөх хүслийг төлөвшүүлэх.

Хүүхдүүдийг шинэ төрлийн аппликейшнтэй танилцуулах - урах (цааснаас жижиг хэсгүүдийг урж, цавуу түрхэж, картон дээр наах).

Хоёрдугаар сар

1. Яриа: "Өвөл, өвөл - хүүхдүүд хөгжилтэй байна!"

2. Барилгын тоглоом:

"Амьтдад зориулсан чарга."

Өвлийн байгаль, өвлийн зугаа цэнгэлийн онцлог шинж чанаруудын талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх; ярианы яриа, төсөөлөл, ой санамжийг хөгжүүлэх; бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийг хайрлах хайрыг төлөвшүүлэх.

Барилгын багцын хэсгүүдийг байрлуулахыг хүүхдүүдэд заа. Үргэлжлүүлэн урт ба богино ирмэгийг ялгаж сур. Загварын дагуу бүтээн байгуулалт хийх хүсэл эрмэлзлийг төлөвшүүлэх.

1.Н.Пикулевагийн “Заа” шүлгийг унших.

Хүүхдүүдийг шүлэгтэй танилцуулах; шүлгийг анхааралтай сонсох хүслийг хөгжүүлэх; амьтдыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

1. Зөвлөгөө: "Өвлийн улиралд алхах хүүхдийн хувцас, гутал."

Хүүхдийн хувцас, гутал нь цаг агаарт тохирсон байх ёстойг эцэг эхчүүдэд харуулах; хүүхдийн эрүүл мэндэд анхаарал тавих хүслийг бий болгох.

Сурган хүмүүжүүлэгчид

1. Үлгэрийн жүжиглэлт: "Заюшкинагийн овоохой."

2. Уран сайхны бүтээлч байдал (баримал):

"Мөсүүд."

Хүүхдүүдэд үлгэрийг жүжигчилсэн хувилбараар сонсохыг заах; амьтдыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хүүхдүүдэд том ширхэгтэй хуванцараас бөөнөөр нь хавчихыг үргэлжлүүлэн заа. Бөөгнөрсөн шаврыг алганыхаа хооронд өнхрүүл. Загвар хийх сонирхлыг төлөвшүүлэх.

1. Ажиглалт: "Тэжээгч дээр."

2.Зураг: “Зул сарын гацуур модыг буд.”

Хүүхдүүдийн шувууны тухай ойлголтыг өргөжүүлэх; өвлийн улиралд шувуудад туслах хүслийг хөгжүүлэх. Шувуудыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хүүхдэд зурах арга техникийг заах

(Зул сарын гацуур модыг тоймоос хэтрүүлэхгүйгээр зурах); нарийвчлалыг хөгжүүлэх; зурах хайрыг төлөвшүүлэх.

1. Загварчлал: “Цагаан бөөгнөрөл”.

2. Хавтас зөөх:

"Өвлийн алхалт яагаад ийм чухал байдаг вэ?"

Хүүхдүүдэд том ширхэгтэй хуванцараас том жижиг бөөгнөрөлийг чимхэж, бөөн шаврыг дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүлээрэй. Төсөөлөл, уран зөгнөлийг хөгжүүлэх. Загвар хийх сонирхлыг төлөвшүүлэх.

Эрүүл амьдралын хэв маягийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгчид

1. Цастай хийсэн туршилтууд:

"Өнгөт цас".

Хүүхдүүдэд цасны шинж чанарыг үргэлжлүүлэн таниулах; туршлага судлах сонирхлыг төлөвшүүлэх

1. Яриа: “Халтиргаатай зам.”

2. Хамтын өргөдөл: "Модоо цасаар чимэглэцгээе."

Хүүхдүүдийг зам дээрх зан үйлийн дүрэмтэй танилцуулах. Харилцааны яриа, ой санамжийг хөгжүүлэх. Анхаарлыг төлөвшүүлэх.

Зургийн нарийн ширийн зүйлийг сайтар нааж байхыг хүүхдүүдэд заах; бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх; багаар ажиллах хүслийг төлөвшүүлэх.

1. Өвлийн тухай хуйвалдааны зургуудыг үзэх.

2.Өвлийн тухай шүлэг унших

(Багшийн сонголтоор).

Хүүхдүүдийг өвлийн тухай зураг үзэхийг урамшуул. Хүрээлэн буй ертөнц, байгальд халамжтай хандах, өвлийн байгалийн үзэсгэлэнт байдлыг анзаарах чадварыг төлөвшүүлэх.

Хүүхдүүдийг өвлийн тухай шүлэгтэй үргэлжлүүлэн танилцуулах; яруу найргийг анхааралтай сонсох хүслийг хөгжүүлэх; өвлийн хайрыг төлөвшүүлэх.

2. Цастай хийсэн туршилт:

"Энэ хайлдаг - хайлдаггүй."

Хүүхдүүдийн өөрийн санаачилгаар эсвэл багшийн хүсэлтээр зурган дээр дүрсэлсэн зүйлийн талаар ярих, хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх хүсэл эрмэлзлийг бий болгох; хүмүүжүүлэх

Өвлийн зугаа цэнгэлийн сонирхол.

Цастай туршилтыг үргэлжлүүлэх; цасны шинж чанарыг танилцуулах; сониуч зан төлөвшүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгчид

1. “Миттен” үлгэрийг унших.

2. Хавтас зөөх:

"Өвлийн улиралд витамин!"

Анхааралтай сонсох, асуултанд хариулахыг үргэлжлүүлэн заах; яриаг хөгжүүлэх; үлгэрт дурлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Өвлийн улиралд хүүхдэд витамины ач холбогдлыг харуул.

Сурган хүмүүжүүлэгчид

1. Зурган дээрх яриа:

"Өвлийн хөгжилтэй"

2.Цас мөсөөр урласан гар урлалын үзэсгэлэн (гудамжинд): “Өнгөт мөс.”

Хүүхдүүдийн өөрсдийн санаачилгаар эсвэл багшийн хүсэлтээр зурган дээр дүрсэлсэн зүйлийн талаар ярих, хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх хүсэл эрмэлзлийг урамшуулах.

Хүүхдүүдийг цасны онцлог шинж чанаруудтай үргэлжлүүлэн танилцуулах (халуунаар хайлдаг, та цаснаас баримал хийж болно); цаснаас баримал хийх хүслийг хөгжүүлэх; бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Багш нар, хүүхдүүд

1. Зурган дээрх яриа: "Өвөл сайхан байна."

2. Цастай хийсэн туршилт:

"Өнгөт мөс"

Хүүхдүүдийн өөрийн санаачилгаар эсвэл багшийн хүсэлтээр зурган дээр дүрсэлсэн зүйлийн талаар ярих, хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх хүсэл эрмэлзлийг бий болгох; өвлийн зугаа цэнгэлийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Цастай туршилтыг үргэлжлүүлэх; цасны шинж чанарыг танилцуулах, сониуч зан гаргах;

Сурган хүмүүжүүлэгчид

1. Гадна тоглоомууд:

"Бяцхан цагаан туулай сууж байна", "Цас оруулцгаая."

2. Дугуй бүжгийн тоглоом:

"Дэнлүү."

Хүүхдэд үндсэн хөдөлгөөнийг (алхах, гүйх, шидэх) сайжруулахад тусалдаг гадаа тоглоом тоглох хүслийг хөгжүүлэх, хамтдаа тоглох, хөгжилдөх хүслийг төлөвшүүлэх.

Текстийн дагуу хөдөлгөөн хийхийг хүүхдүүдэд заах; сонсголын мэдрэмжийг хөгжүүлэх; нөхөрсөг байдлыг төлөвшүүлэх

1. Цомгийн тойм: “Өвлийн шувууд”.

2. Үг тоглоом:

"Бид өвлийн улиралд юунд дуртай вэ?"

3. Өвлийн зугаа цэнгэл, цастай туршилтуудын тухай гэрэл зураг бүхий цомог хийх.

Хүүхдүүдийг өвөлждөг шувуудтай үргэлжлүүлэн танилцуулах; сониуч байдлыг хөгжүүлэх; өвлийн улиралд шувуудад туслах хүслийг төлөвшүүлэх.

Хүүхдүүдэд өвлийн зугаа цэнгэл, зугаа цэнгэлийг нэрлэхийг заах; өвлийн зугаа цэнгэлийн сонирхлыг хөгжүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгчид

1. Яриа: "Гадаа хүйтэн үед та хамраа хөлдөж болно."

2.Уран бүтээлийн хамтын бүтээл (баримал): “Цасан хүн”.

3.Сайт дээр шувуу тэжээгч өлгөх.

Өвлийн улиралд болон объекттой харьцахдаа аюулгүй байдлын дүрмийг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн танилцуулах. Эрүүл амьдралын хэв маягийн үндэс суурийг бүрдүүлэх.

Уран баримлын техникийг үргэлжлүүлэн нэвтрүүлэх. Пластилиныг дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүлэх чадварыг бэхжүүлэх. Хуванцараас баримал хийх хүслийг бий болго.

Тухайн газарт тэжээгч өлгөх ажилд эцэг эхчүүдийг татан оролцуул.

Эцэг эхчүүд

Сурган хүмүүжүүлэгчид

1. Яриа: "Баяртай, Зимушка-өвөл!"

2. “Простоквашино дахь өвөл” хүүхэлдэйн киног үзүүлж байна.

3. Чөлөөт цаг: "Өвлийн үлгэр".

Өвлийн тухай мэдлэгийг системчлэх, нэгтгэх; Өвөл бидэнд маш их баяр баясгаланг авчирдаг (гадаа тоглоом, амралт, өвлийн байгалийн үзэсгэлэнт байдал), улирал бие биенээ өөрчилдөг гэдгийг хүүхдүүдэд хэлээрэй. Эерэг сэтгэл хөдлөлийг төлөвшүүлэх.

"Простоквашино дахь өвөл" хүүхэлдэйн киног үзээд хүүхдүүдэд баяр хөөртэй байдлыг бий болго.

Чөлөөт цагаа өнгөрөөх арга хэмжээнд оролцохдоо баяр хөөртэй байдлыг бий болгох: "Өвлийн үлгэр"; эерэг сэтгэл хөдлөл, харилцан туслалцаа, нөхөрлөл, өрөвдөх сэтгэлийг хөгжүүлэх. Өвлийн байгалийн үзэгдэл, зугаа цэнгэл, амралтын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг системчлэх. Нөхөрсөг байдлыг төлөвшүүлэх.

Сурган хүмүүжүүлэгчид

Төслийн үр дүн:

Өвлийн байгалийн үзэгдлийг нэрлэх чадвар.

Байгалийн улирлын өөрчлөлтийн талаархи хүүхдүүдийн мэдлэг (цаг агаарын өөрчлөлт, өвлийн улиралд ургамал, амьтан, шувуудын зан байдал);

Өвлийн улиралд алхахдаа аюулгүй байдлын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэг;

Өвлийн зугаа цэнгэлд оролцох (чага, уруудах);

Хүүхдүүдийн байгальд болгоомжтой хандах чадвар, өвлийн байгалийн үзэсгэлэнт байдлыг анзаарах чадвар.

Сониуч зан, сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Антонина Савельева
"Өвөл-Өвөл" хоёрдугаар бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй.

Нэгдсэн хичээлийн хураангуй

2 цагт залуу бүлэг« Зимушка - өвөл»

Зорилтот:

Хүүхдийн мэдрэхүйн чадварыг хөгжүүлэх багасургуулийн өмнөх насны;

Даалгаврууд:

Хөгжлийн:

Үндсэн өнгөний нэрийг засах;

Объектуудтай үйлдэл хийх замаар нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Эсрэг хэмжээтэй объектуудыг харьцуулж сурахыг үргэлжлүүлээрэй (өндөр бага);

Үзэл баримтлалыг бататгах "маш их"Тэгээд "нэг", "том"Тэгээд "жижиг", "өндөр ба нам".

Боловсролын:

Найз нөхөд болох, бусдад туслах зэрэг ёс суртахууны чанаруудыг хөгжүүлэх.

Газар нутгийг нэгтгэх:

Яриа хөгжүүлэх;

Уран сайхны болон гоо зүйн;

Физик;

Танин мэдэхүй;

Нийгмийн харилцаа холбоо.

Тоног төхөөрөмж:

Цас, цасан шуурга, хэд хэдэн модыг дүрсэлсэн цэнхэр дэвсгэр бүхий том цаасан дээр багшийн өмнө нь гүйцэтгэсэн ландшафтын найрлага; segoviki-д зориулсан бээлий; сойз, PVA цавуу, өөдөс эсвэл салфетка, тосон даавуу; цасан хүн тоглоом.

Урьдчилсан ажил:

Өвөл, цасан хүн, цасны тухай шүлэг уншиж, сэдэвт зураг үзэх "Өвөл"; дидактик тоглоом "Хос ол"; цасыг ажиглаж, алхаж байхдаа туршилт хийх; багшийн хүүхдүүдтэй хамтарсан ажил, цэцэрлэгийн талбайд цаснаас цасан хүн барих; амны алчуурыг үрчийлгэн мушгиж янз бүрийн хэмжээтэй бөөгнөрөл хийх.

Хичээлийн явц.

V. - Алив, хүүхдүүд ээ, тойрог дээр зогс.

Чи миний найз, би чиний найз

Гараа чанга атгацгаая,

Тэгээд бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе!

V. – Хүүхдүүд ээ, одоо жилийн хэдэн цаг болж байна вэ?

D. - Өвөл!

V. – Өвөл дулаан уу, хүйтэн байна уу?

D. - Хүйтэн байна.

V. – Дулааццгаая!

Би хүйтэн жавараас айдаггүй

Би түүнтэй дотно найзууд болно.

Хүйтэн над дээр ирэх болно:

Тэр гартаа хүрч, хамартаа хүрдэг.

Тиймээс та эвшээх ёсгүй

Үсэрч, гүйж, тоглоорой!

V. – Өвөл юу тоглож чадах вэ? (Хүүхдийн хариулт)

V. – Та юунаас цасан хүн хийж чадах вэ? Хэдэн бөөгнөрөл хэрэгтэй вэ (нэг - олон? Тэд ямар байх ёстой (том - жижиг?)

Тогших чимээ байна. Зураач гарч ирнэ.

Х. – Сайн уу найзуудаа! Надад өөрийн чинь тусламж хэрэгтэй байна. Би зураг зурж эхлээд цагаан будаг дууслаа.

V. - Зураач юу зурсныг харцгаая?

D. – Мод, цас, цасан шуурга.

V. – Тэгээд ямар мод (өндөр эсвэл богино? Хэдэн өндөр (бага)(нэг - олон?

V. – Зураач яагаад зургаа гүйцээгүй юм бэ?

D. - Цасан хүмүүс.

V. – Будгаар биш, шидэт цасан бөмбөлөгөөр тусалж, будцгаая. Гэхдээ эхлээд хөлдөхгүйн тулд хуруугаа дулаацуулах хэрэгтэй.

Бидний өмнө зул сарын гацуур мод байна -

Конус, зүү

Бөмбөг, дэнлүү

Туулай ба лаа,

Одод, хүмүүс ээ!

V. – За, одоо та зураачид тусалж болно! Зүгээр л маш болгоомжтой байгаарай.

V. – Өө, доор нь юу байгааг хар даа "цас"?

D. - Миттен.

V. – Гэхдээ тэр яагаад ганцаараа байгаа юм бэ? Түүн рүү орцгооё хоёр дахь нь адилхан.

Хийсэн/тоглоом "Хос ол"

V. – Одоо цасан хүмүүс жинхэнэ хүмүүс шиг харагдаж байгаа бөгөөд тэднийг зураг руугаа буцааж болно.

Доод шугам ангиуд.

Зураач хүүхдийн бүтээлийг шалгадаг. Тэднийг магтдаг.

Х. – Залуусдаа маш их баярлалаа. Та надад маш их тусалсан. Гэхдээ би замд гарах цаг болсон, таны тусламжийн төлөө би танд сайхан бэлэг өгөх болно (том чихэр өгдөг).

V. – Залуус аа, ганц чихэр байгаа ч бид олон. Гэхдээ чи бид хоёр ид шидийг мэднэ үгс: "Нэг, хоёр, гурав, дөрөв тав - чихэр нээх цаг боллоо!"

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Зимушка-Өвөл" ахлах бүлгийн уран сайхны болон гоо зүйн хөгжлийн хичээлийн хураангуй.Зорилго: ландшафтын талаархи хүүхдийн санаа бодлыг хөгжүүлэх. Зорилго: -Хүүхдийн өвлийн тухай мэдлэгийг үргэлжлүүлэн бататгах; -Хүүхдэд нэг хүний ​​төлөө ажил хийж сурга.

"Сайн уу, Зимушка-Өвөл!" 1-р бага бүлгийн хуанли, сэдэвчилсэн төлөвлөлтБосгон дээр цас оров (тэд гараа дээрээс доошоо жигдхэн доошлоно.) Муур өөрөө бялуу хийжээ. (Алгаа бие биендээ дарж, баримал хийж, жигнэж байхдаа (харуул...

Нэгдсэн хичээлийн хураангуй Танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа (бидний эргэн тойрон дахь ертөнц) ба математикийн анхан шатны ойлголтуудын хэсгүүд. сэдвээр:.

"Өвөл-Өвөл" нэгдсэн хичээлийн хураангуй"Зимушка-Өвөл!" Боловсролын нэгдсэн үйл ажиллагааны хураангуй. Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: "Танин мэдэхүйн хөгжил"; "Ярианы хөгжил"; “Биеийн.

Бэлтгэл бүлгийн "Өвөл-Өвөл" нэгдсэн хичээлийн хураангуйХичээлийн зорилго: үгсийн санг тодруулах, нэгтгэх, баяжуулах

2024 bonterry.ru
Эмэгтэйчүүдийн портал - Бонтерри