Дунд бүлгийн экологийн хичээлийн хураангуй. Дунд бүлгийн экологийн тэмдэглэл Сэдэв: “Намрын ой руу аялах нь Дунд бүлгийн экологийн тэмдэглэл

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Хосолсон 8-р цэцэрлэг"Галт шувуу"

Карачев, Брянск муж

Дунд бүлгийн экологийн GCD

« Байгаль бол бидний найз ».

Удирдагч: багш Лукичева С.А.

Зорилтот: Байгальд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Хүүхдүүдийн зэрлэг амьтад, тэдгээрийн амьдрах орчны талаархи мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэх,
шувуудын тухай, модны тухай.

Улирал, мод, зэрлэг ан амьтдын шинж чанарыг тодорхойлдог нэр томъёог хүүхдийн ярианд идэвхжүүлээрэй
болон шувууд.

Боловсролын:

Сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, харьцуулах, ангилах, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх. Анхаарал, ой санамж, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Байгаль дэлхийгээ хайрлах, хүндэтгэх, бүх амьд амьтанд анхаарал халамж, анхаарал халамж тавих.

Арга зүйн техник: Уран сайхны хэл, оньсого таавар, тоглоомын сэдэл, тайлбар, үзүүлэх, биеийн тамирын дасгал, хөгжмийн дагалдах.

Материал: мод, амьтан, шувуудын дүрс бүхий чимэглэл; цаасан туяа, нар; "Ойн дуу хоолой" бичлэг.

Урьдчилсан ажил: сургалтын багц
"Ой" сэдвээр гадаад ертөнцтэй; намрын тухай шүлэг, зүйр цэцэн үг цээжлэх.

Дидактик тоглоомд оролцох: "Хэн хаана амьдардаг вэ?", "Хэн юу иддэг вэ?", "Улирал".

Алхах талбай дээр хог цуглуулах хөдөлмөрийн үйл ажиллагаа.

Хогийн тухай яриа: энэ нь хаанаас ирдэг, ямар төрлийн хог байдаг,
хог яагаад хортой вэ гэх мэт.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч : - Залуус аа, сайн уу гэж хэлцгээебие биенээ :

Тоглоом тоглож байна"Сайн уу!" .

Сайн уу, далдуу мод! Алга таших, алга таших!

Сайн уу хөлөө! Дээд, дээд, дээд!

Сайн уу хацар! Плоп, плоп, плоп!

Сайн уу хөвөнүүд! Цохих, цохих, цохих!

Сайн байна уу, шүд! Товш, товш, товш!

Сайн уу, миний хамар, дуугарах, дуугарах, дохио өгөх!

Сайн байна уу, зочид! Сайн уу?

Тиймээс бид зочдод эрүүл мэндийн нэг хэсэг өгсөн!

Гэнэтийн мөч.

Залуус аа, өнөө өглөө шуудан зөөгч надад захидал авчирсан, хэн бидэнд бичиж байгааг мэдмээр байна уу?

Дараа нь сонс:

"Эрхэм залуус аа, би ойн эзэн, ойн эзэн найз нөхөдтэйгээ ойд амьдардаг байсан. Гэхдээ асуудал гарсан! Амрах гэж ирсэн хүмүүс хог хаягдал, лааз, хуванцар сав, уут зэргийг орхисон. Бүх ургамал үхэж, амьтад, шувууд, шавж алга болж, нар гэрэлтдэггүй. Би цэвэр горхи харахыг, цэвэр, хоггүй ойгоор алхахыг, найзуудтайгаа уулзахыг хүсч байна. Зөвхөн чи л надад тусалж чадна. Хэрэв та нөхөрсөг, зоригтой, авхаалжтай, хөгжилтэй байвал ойд тусал!

За, залуусаа, ойчдод тусалцгаая?

Та нөхөрсөг байна уу? Та зоригтой юу?

Бид машинаар ой руу явна.

Бид жолооч болж хувирдаг

Дугуйгаа шахах: Чшшш

Танкуудыг онгойлгож, бензинээр дүүргэ: сссссс

Хөдөлгүүрийг асаана: d-d-d-d

Хөөх! Машин хөдөлж эхлэв.

Машин. Машин дуугарч байна,

Машинд жолооч машинд сууж байна.

Энд талбай, энд гол, энд битүү ой байна.

Бид ирлээ, хүүхдүүд ээ! Машин, зогсоо!

Ингээд та бид хоёр ойн цоорхойд олдсон юм.

Цэвэрлэгээний зураг.

Өө, ямар харамсалтай, өө, ямар уйтгартай, харанхуй, бохир юм бэ. Та шувуудын дуулахыг сонсохгүй байна. Бид ойд туслах нь гарцаагүй. Бид туслах уу? Залуус аа, гүйцэтгэсэн ажил бүрээр ой илүү цэвэр, гэрэл гэгээтэй болно.

Дасгал 1:

Эхний даалгаврыг сонсох (намрын зураг)

Залуус аа! Одоо жилийн хэдэн цаг вэ? (намар)

Залуус аа, намрын улирал юу вэ? (эрт, алтан, хожуу)

Одоо хэдэн үе вэ? (хожуу)

Сайн хийлээ! Бид эхний даалгавраа гүйцэтгэсэн. (Анхны туяа ойд гарч ирнэ)

Даалгавар 2:

Ойд олон мод байдаг. Мод гэж юу вэ? (мод бол хамгийн том ургамал)

Түүний хэсгүүдийг нэрлэ. (үндэс, их бие, мөчир, навч)

Та модыг амьд гэж бодож байна уу? (Тийм)

Яагаад? (Энэ нь ургадаг, амьсгалдаг, иддэг)

Залуус аа, мод өвдөж, дараа нь модчин тэднийг огтолдог.

Модтой холбоотой ямар дүрмийг баримтлах ёстой вэ?
(модонд авирч болохгүй, мөчрийг хугалж болохгүй, ойд гал бүү хий)

Бид хоёр дахь даалгавраа дуусгалаа.

Хоёр туяа гарч ирнэ.

Даалгавар 3:

Залуус аа, ойд өөр хэн амьдардаг вэ? (зэрлэг амьтад)

Зэрлэг амьтдыг дүрсэлсэн зургууд.

Өвлийн улиралд хэн сарвуугаа хөхдөг вэ?

Тэр бас зөгийн бал дуртай.

Чанга чанга архирах боломжтой

Түүний нэр ... (баавгай)

Заль мэх, улаан толгой,

Сэвсгэр сүүл нь үзэсгэлэнтэй,

Тэгээд түүний нэр. (үнэг)

Жижиг, улаан амьтан,

Үсэрч, мөчрүүдийн дагуу үсрэх. (хэрэм)

Бөмбөлөг хөвсгөр, урт чих

Ухаантай үсэрч, лууванд дуртай. (туулай)

Тэр жижиг, өргөст юм. Өвөл унтдаг. Зуны улиралд хортон шавьжийг барьдаг
болон өт. (зараа)

Тэр саарал, аймшигтай, ууртай, өлсөж байна. Туулай, тугал барьдаг. Нүхэнд амьдардаг. (чоно)

Сайн байна, та сайн ажилласан! Одоо би чамд жаахан амрахыг санал болгож байна.

Залуус аа, та зэрлэг амьтдын хувьд ямар дүрмийг баримтлах ёстой вэ?

Бид эрвээхэй, зөгий, соно болон бусад шавьжийг барихгүй;

Мэлхийнүүдийг бүү гомдооцгооё;

Шувууны үүр, амьтны нүхийг сүйтгэж болохгүй;

Зэрлэг ан амьтдыг барьж, гэртээ аваачихгүй байцгаая;

Шувуудыг бүү буудцгаая;

Гал гаргахгүй байцгаая;

БИЕИЙН МИНУТ

Хүүхдүүдийг цуглуулж байна

Нэг тоглоом тогло.

(баруун, зүүн гараараа ээлжлэн дүүжин)

Залуусаа надад үзүүлээрэй

Ойд амьтад хэрхэн амьдардаг вэ?

Бяцхан үнэг хэрхэн сэрдэг вэ

Хэрэм нялх хүүхэд өөрийгөө угааж байгаа мэт

Бяцхан туулай үсэрсэн шиг,

Чоно бамбарууш гүйсэн шиг,

Зараа, зараа шиг

Бөөрөлзгөнө цуглуулж байна.

Зөвхөн баавгайн бамбарууш унтаж байна.

Сэрэх гэж яарах хэрэггүй.

Даалгавар 4:

Намар өмнө зүгт нисдэг шувуудын нэрийг надад хэлээч? (Шилжин явах)

Нүүдлийн шувуудыг дүрсэлсэн зураг.

Шувууд нисдэг гол шалтгаан нь юу вэ? (хоолны хомсдол, хүйтэн)

Гэхдээ хүйтнийг үл тоомсорлодог шувууд байдаг. Тэд жилийн турш эх орондоо үлддэг бөгөөд нисдэггүй.

Эдгээр шувуудыг юу гэж нэрлэдэг вэ? (өвөлжих)

Өвөлждөг шувуудын дүрслэл.

Саарал өнгийн пальтотой,

Мөн хүйтэн цаг агаарт тэр баатар юм.

Түүнийг хурдан дууд

Тэнд хэн үсэрч байна вэ? (бор шувуу)

Тэр бүгд саарал өнгөтэй,

Алхалт нь бүдүүн,

Чухал хүн бол түүний нэр юм. (хэрээ)

Хар малгай

Мөн туузан ороолт

Шар хөхтэй шувуунд

Нэрээр нь (titmouse)

Энэ шувуу их яриатай

Хулгайч, зальтай,

Чигнэж байна, болобока

Тэгээд түүний нэр. (шаазгай)

Цас орж, цасан шуурга шуурч,

Тэгээд зочид бидэн дээр ирэв

Элүү модыг хараарай -

Бухын шувууд тэнд суурьшжээ

Залуус аа, ойд шувуу харахдаа ямар дүрмийг баримтлах ёстой вэ?

Залуус аа, бид өвөлждөг шувуудад хэрхэн туслах вэ?
тосгонд? (тэжээл)

Би шувуунд хоол бэлтгэхийг санал болгож байна. Ширээ рүү яв.
Ширээн дээр та пластилинтэй ялтсуудыг тавьдаг. Залуус аа, нэг бөөн хуванцар аваад жижиг хэсгүүдэд хуваа. Дараа нь шувууны үрийг дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүл.

Сайн хийлээ.

Дөрөв дэх туяа гарч ирнэ.

Даалгавар 5:

Өө залуусаа, бид бүх даалгавраа гүйцэтгэсэн ч бидний цэвэрлэгээнд хог хэвээр байв. Цэвэрхэн газартай болохын тулд хогоо уутанд хийцгээе.

Бид цэвэрлэгээг цэгцэлж, бүх ажлыг дуусгасан. Ой мод ямар хөнгөн, цэвэр болсныг хараарай. Шувууд дуулж эхлэв.

Таван туяа, нар гарч ирэв.

Сайн байна залуусаа!

Бүх даалгавруудыг зөв гүйцэтгэсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч

Бид бол байгалийг хамгаалагч залуу хүмүүс, бид дэлхий дээрх бүх амьд зүйлд анхаарал тавьж, бүх амьд зүйлийг хамгаалах болно.

Та өнөөдөр идэвхтэй байсан, бүх зүйлд хариулсан, тиймээс та бид хоёр бүх даалгавраа маш хурдан гүйцэтгэсэн.

Одоо бид цэцэрлэгтээ буцаж очих цаг болжээ.

Бид эргэн тойрон эргэж хараад цэцэрлэгт оров.

Манай аялал танд таалагдсан уу? Бид хаана байсан бэ?

Бид ойд юу хийж байсан бэ?

Ойн ойг цэвэрлэхэд тусалсан. Бид ойчдод тусалсан бөгөөд үүний тулд тэр биднийг амттангаар дайлсан.

Баярлалаа!

Лебедева Оксана Евгеньевна
Нөхөн төлбөрийн төрлийн MBDOU "67-р цэцэрлэг" Дзержинск
Сурган хүмүүжүүлэгч

"Ойд хэн амьдардаг вэ?" сэдвээр дунд бүлгийн байгаль орчны боловсролын хичээлийн хураангуй.

Зорилтот:Ойн амьтад (баавгай, хэрэм, туулай, үнэг), тэдгээрийн амьдрах орчин, өвлийн улиралд бэлтгэх тухай хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх.

Даалгаварууд:

Боловсрол: хүүхдийн объектыг ангилах чадварыг сайжруулах.

Хөгжүүлэх: Байгальд танин мэдэхүйн сонирхол, бүтээлч төсөөлөл, сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Боловсрол: Эргэн тойрон дахь амьтдын амьдралын төлөө хариуцлага хүлээх мэдрэмжийг бий болгох.

Байгууламж:малгай-маск: баавгай, туулай, хэрэм, үнэг; амьтны орон сууцны том хэмжээтэй зураг, d/i “Зураг угсарна уу”, түрхэх материал, цавуу, салфетка, “Нэг үгээр нэрлэ” танилцуулга, “Байгалийн дуу чимээ” аудио бичлэг.

Арга:

Амаар: Хүүхдэд зориулсан асуулт, ойн оршин суугчдын тухай оньсого.

Үзүүлэн: Ойн амьтад, тэдний гэрт байгаа дүрсийг шалгах.

Практик: Амьсгалын дасгалууд, d/i “Үүнийг нэг үгээр нэрлэ”, d/i “Зураг цуглуул”, d/i “Бяцхан саарал бөжин сууж байна”.

Тоглоом: Тоглоомын нөхцөл байдал.

Тайлбар толь бичгийн ажил:Нүх, нүх, нүх, үүр.

Урьдчилсан ажил:Зэрлэг амьтдын дүрслэлийг харж байна.

Танилцуулга хэсэг:

(Хүүхдүүд бүлэгт очдог, багш хүүхэд бүрт ойн амьтны малгай өмсдөг: баавгай, хэрэм, туулай, үнэг. Ойн хөгжим сонсогддог.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна уу, ойн оршин суугчид! Баавгайн бамбарууш, туулай, хэрэм, үнэг!

Хүүхдүүд: Сайн уу!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, сонсоорой, би та нарт оньсого хэлье, та тэдгээрийг таахыг хичээ.

Тэр бөөрөлзгөнө идэх дуртай

Тэгээд өвөлжингөө үүрэнд унтдаг.

Тэр аймшигтай архирч чадна,

Түүний нэр ... (баавгай)

Сэвсгэр, улаан

Модон дээр амьдардаг.

Хүчтэй шүд

Тэр бүх самар хаздаг.

(хэрэм).

Энэ улаан үстэй хууран мэхлэлт

Тахианы маханд авирч чадна,

Тэр кокерелтэй хамт ой руу яаран одно.

Тэр эмэгтэйн нэрийг хэн гэдэг вэ? (Үнэг)

Энэ ямар ойн амьтан бэ?

Тэр өвлийн улиралд цагаан үстэй дээл өмсдөг.

Аймхай амьтан хүн бүрээс айдаг.

Ямар нэртэй юм? (туулай)

Гол хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр би ойд тантай уулзахаар ирлээ. Ойд яаж амьдардагаа надад хэлээч?

Хүүхдүүд: Бид танд хэлье.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэрэм, танай байшингийн нэр юу вэ?

Хүүхдүүд: хөндий.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Харес, чи хаана амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд: Бид бутны дор амьдардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үнэгүүд, танай гэрийн нэр юу вэ?

Хүүхдүүд: Бид нүхэнд амьдардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баавгай бамбарууш, чи хаана амьдардаг вэ?

Хүүхдүүд: Нүхэнд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эрхэм ойн амьтад, намар юу хийдгээ надад хэлээч?

Хүүхдүүд: хоол хүнс хадгалах, өөх тос авах гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Намар танд хичнээн их санаа зовдог вэ! Амрах цаг ч алга. Би танд хөгжилтэй дасгал хийхийг санал болгож байна (хөгжим тоглох, хүүхдүүд хөгжимд хөдөлгөөн хийх).

"Саарал туулай сууж байна" гадаа тоглоом

(Хүүхдүүд зогсож байна)

Саарал туулай сууж байна

Тэгээд чихээ сэгсэрнэ.

Ийм, үүн шиг

Тэр чихээ сэгсэрнэ.

(Хүүхдүүд суугаад туулайн чих шиг гараа өргөж, хөдөлгөв)

Бүжин суухад хүйтэн байна

Бид бяцхан сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй.

Ийм, үүн шиг

Бид бяцхан сарвуугаа дулаацуулах хэрэгтэй.

(Хүүхдүүд босоод алгаа ташина)

Бөжин зогсоход хүйтэн байна, бөжин үсрэх хэрэгтэй.

Ийм, үүн шиг

Туулай үсрэх хэрэгтэй.

(Хүүхдүүд газар дээр нь үсрэх)

Чоно туулайг айлгав

Бүжин үсрэн зугтав.

(Хүүхдүүд гүйж, сандал дээрээ сууна)

"Үүнийг нэг үгээр хэл" дидактик тоглоом

Багш: Дэлгэц рүү хараарай (танилцуулга асаж байна). Харж байгаа бүхнээ нэг үгээр нэрлэе.

1. эрвээхэй, цох, шумуул, ялаа, зөгий, соно - эдгээр нь... (шавж);

2. хус, царс, гацуур - эдгээр нь ... (мод);

3. од, бух, шар шувуу, шаазгай - эдгээр нь... (шувууд);

4. Lingonberries, гүзээлзгэнэ, бөөрөлзгөнө, үхрийн нүд нь ... (жимсгэнэ).

Амьсгалын дасгалууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Анхаар, анхаарал! Ойн амьтдын дунд уралдаан зарлаж байна! Ширээн дээр бяцхан шувууд байгаа тул та тэднийг нисэх хэрэгтэй. (Хүүхдүүд хоёр баганаар жагсаж, ширээнд ойртож, хүүхэд бүр шувууг зөвхөн нэг удаа үлээж байна. Үр дүн: хэний шувуу илүү хол нисэх болно.)

Дидактик тоглоом "Зураг цуглуул"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дараагийн даалгавар бол ойн амьтдын бүлэг бүр бусад амьтдын зургийг цуглуулах ёстой. (Хэрэм туулай, туулай - баавгай, баавгай - үнэг, үнэг - хэрэм дүрсийг цуглуулдаг). Хэн түрүүлж хийсэн нь гараа өргөх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ойн амьтад, та нар надад өөрийнхөө тухай маш сонирхолтой ярьж, намар юу хийдгээ харуулсан. Өнөөдөр би манай цэвэрлэгээнд ирж чадаагүй амьтдыг эргэн санахыг санал болгож байна. Ямар амьтад дутагдаж байна вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Оньсогонуудыг сонс.

Өвөл хэн даардаг вэ

Уурлаж, өлсөж алхаж байна уу?

Тэр зүүтэй

Зул сарын гацуур мод дээрх ойд байгаа мэт.

Араатанд саад болохгүй байсан нь дээр!

Өргөст байна. Энэ...

Хүүхдүүд: Чоно, зараа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, зургийг хар. Чонын гэр бол үүр юм. Мөн бамбарууш нь чонын бамбаруушнууд. Өвлийн улиралд зараа нүхэнд орж, өвөлждөг. Одоо ойн амьтад дахин нялх хүүхэд болж хувирах боломжтой. (Хүүхдүүд амны хаалтаа тайлдаг)

Эцсийн хэсэг:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр надтай уулзах дуртай юу? Хэрэв бидэнд таалагдсан бол алга ташин, дургүй бол чимээгүй сууна. Та өнөөдөр хэн байсан бэ?

Хүүхдүүд: Бид ойн амьтад байсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баавгайн гэрийн нэр юу вэ?

Хүүхдүүд: Ден.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, хэрэмүүд яах вэ?

Хүүхдүүд: Duplo.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үнэг үү?

Хүүхдүүд: усны булга.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чонын гэрийг хэн санах вэ?

Хүүхдүүд: Лайр.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд туулай?

Хүүхдүүд: Буш.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зараа хэрхэн өвөлждөг вэ?

Хүүхдүүд: Зараа нүхэнд оров.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, тэд бүгдийг санаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та амьтдад дуртай юу?

Хүүхдүүд: Бид үүнд дуртай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Амьтад бол бидний дүү юм. Тэднийг хайрлаж, хамгаалах хэрэгтэй! Ойгоос амьтан авчрах ямар ч утгагүй, учир нь одоо та бүх амьтан ойд гэр орон, өөрийн эх, аав, үр хүүхэдтэй гэдгийг мэддэг болсон!

Хотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

3-р цэцэрлэг« Cockerel» Кушнаренково хотын дүүргийн тосгон

Бүгд Найрамдах Башкортостан Улсын Кушнаренковский дүүрэг

Дунд бүлгийн экологийн GCD

"Байгаль орчныг хамгаалах".

Удирдагч: багш Нургалеева Л.Т.

Зорилтот: - хүүхдэд суурь мэдлэгийг бий болгох экологийн соёл.

Даалгаврууд:

Боловсролын: хүүхдийн талаарх мэдлэгийг өргөжүүлэх, системчлэх байгаль, хамгаалах асуудалд сонирхлыг бий болгох байгаль, хүүхдийг зан үйлийн дүрэмтэй танилцуулах байгаль.

Хөгжлийн: хүүхдэд хувь нэмрээ оруулах хүслийг төлөвшүүлэх байгаль орчинхүн амын боловсрол, алсын хараа, сэтгэлгээ, уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

Боловсролын: халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх байгаль.

Материал ба тоног төхөөрөмж: хүрээлэн буй орчны шинж тэмдэг, аудио бичлэг "Ойн чимээ", "Автобус"хөгжим Железнова, тоглоом "Цэцэг цуглуул", амьсгалын дасгал хийх эрвээхэй, мөөгний дамми, ойн амьтан, шувууны дүрс, мод, тоглоом "Нөөцлөх", зурагт хуудас « Байгаль орчныг хамгаалах

GCD шилжих.

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, сайн уу гэж хэлцгээе бие биенээ:

Тоглоом тоглож байна "Сайн уу!".

Сайн уу, далдуу мод! Алга таших, алга таших!

Сайн уу хөлөө! Дээд, дээд, дээд!

Сайн уу хацар! Плоп, плоп, плоп!

Сайн уу хөвөнүүд! Цохих, цохих, цохих!

Сайн байна уу, шүд! Товш, товш, товш!

Сайн уу, миний хамар, дуугарах, дуугарах, дохио өгөх!

Сайн байна уу, зочид! Сайн уу?

Тиймээс бид зочдод эрүүл мэндийн нэг хэсэг өгсөн!

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Залуус аа, таамаглаж байна оньсого:

Байшин бүх талаараа нээлттэй,

Энэ нь сийлсэн дээврээр хучигдсан байдаг.

Ногоон байшинд ирээрэй

Та үүнээс гайхамшгуудыг харах болно.

(ой)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Ой гэж юу вэ? Ойд ямар мод ургадаг вэ? Ойд ямар амьтад амьдардаг вэ? Залуус аа, бидний сүүлчийн уулзалт дээр бид ойд зан үйлийн дүрмийн талаар ярилцсаныг санаарай. Тэмдгүүд бүр ямар утгатай болохыг санацгаая.

(багш нь тэмдгийг харуулж, хүүхдүүд энэ нь ямар утгатай болохыг хэлдэг)

(шаазгай гарч ирнэ)

Шаазгай:-"Анхаарал! Анхаар! Манай ойд том асуудал гарч болзошгүй!

Бид олон амьтан, ургамлыг хэзээ ч харж магадгүй!

Туслаач! Туслаач!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Ойд ямар гай болж болох вэ? (хүүхдийн хариулт)Залуус аа, та бид хоёр ойд яаж туслах вэ? Бид юу хийж чадах вэ?

Ой руу орж тэмдгүүдийг авч явцгаая! Ой руу яаж хүрэх вэ? (хүүхдийн хариулт)

Өнөөдөр бид ой руу автобусаар явна. Суудалдаа суу!

(Железновагийн хөгжимд "Автобус"хүүхдүүд "явж байна"ойд)

За, бид ойд ирлээ. Ойд ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ!

(шувууны дуулж байна, аудио бичлэг "Ойн чимээ")

Залуус аа, ойд ямар агаар байдаг вэ? (Хүүхдийн хариулт.)Энэ нь хотын амьсгалж буй агаараас өөр гэж та бодож байна уу? (Хүүхдийн хариулт.)Яагаад? (ойд олон мод байдаг учраас тэд биднийг тоос шороо, бохир агаараас, машинаас хийнээс хамгаалдаг.) ​​Бүгдээрээ хамтдаа цэвэр агаар амьсгалцгаая!

Амьсгалын дасгалууд

Бидний амьсгалж буй агаар цэвэрхэн

Бид гараа наранд өргөдөг

Амьсгалаа гаргасан, доошилсон

Тэгээд тэд дахин давтав.

Гэнэт ойн өвгөн модны араас харав.

Лесовичок::- Ойд хэн ирсэн бэ?

Вос-л: Бид 3-р цэцэрлэгийн "Дусал" дунд бүлгийн хүүхдүүд "Тааз" ойд туслахаар ирсэн.

Лесовичок: - Хэрэв та жижиг хэвээр байгаа бол ойд яаж туслах вэ?

(хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: - Өвгөн Лесовичок, манай залуус том, ухаалаг. Мөн тэд ямар ч ажлыг сайн даван туулах болно. Тэдгээрийг шалгаад өөрөө үзээрэй.

Лесовичок: -Би тэднийг одоо шалгая.

Лесовичок: Одоо жилийн хэдэн цаг вэ? Эдгээр зургуудыг одоо болж буй жилийн цаг үеэс эхлэн зөв дарааллаар байрлуул.

Тоглоом "Улирал"

(хүүхдүүд зургийг зөв байрлуулж, Лесовичок түүнийг ой руу оруулав)

Лесовичок: - Одоо би чамайг аль хэдийн том болсон бөгөөд маш их зүйлийг мэддэг гэдэгт итгэлтэй байна! Та ойд болон түүний оршин суугчдад тусалж чадна гэж найдаж байна. Энэ замаар явбал та цэвэршүүлэх болно. Сайн аялал!

(хүүхдүүд очиж, юу ч ургадаггүй хөндийд гарч ирдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, энэ хөндийд нэгэн цагт сайхан цэцэг ургадаг байсан. Түүнд юу тохиолдсон бэ? Тэр яагаад ийм харагдаж байна вэ? Энэ цэвэрлэгээ танд таалагдаж байна уу? Түүнийг үзэсгэлэнтэй болгохын тулд та юу хийж чадах вэ? (хариулт)Үүн дээр цэцэг тарьцгаая.

Тоглоом "Цэцэг цуглуул"

Залуус аа, та бид дахин ойд ийм гамшиг тохиолдохгүйн тулд юу хийж чадах вэ? (хариулт)Тэмдэг тавиад үзье (хүүхэд ширээнд ойртож, хүссэн тэмдгийг сонгоно).

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, манай сайхан талбайг хараарай, эрвээхэйнүүд ирлээ. Тэднийг үлээж, бидний талбайг ямар сайхан эргэлдэж байгааг харцгаая!

Хэл ярианы амьсгалыг хөгжүүлэх тоглоом "Эрвээхэй нисдэг!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, ойд хичнээн мөөг ургаж байгааг хараарай. Та ямар мөөг сонгож болох вэ? (хариулт)Та ямар хүнсний мөөгийг мэддэг вэ? Мөөгийг хэрхэн сонгох вэ? Та ямар мөөг сонгож болохгүй вэ? Яагаад?

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, яагаад хортой мөөгийг гишгэж, эвдэж болохгүй гэж? (хүүхдийн хариулт)

Бид энд ямар тэмдэг тавьж болох вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч. - Залуус аа, ойд ямар мод ургадаг вэ? (Хүүхдийн хариулт). Та яагаад мод хэрэгтэй гэж бодож байна (Хариулт хүүхдүүд: Тэд агаарыг цэвэршүүлдэг. Тэдний доор амьтдын нүх байдаг, тэнд амьдардаг. Шувууд модонд үүрээ засдаг.)

Ойд олон янзын мод ургадаг. Та нарын хэд нь мод хэрхэн харагддагийг мэддэг вэ? (хариулт)Эхлээд тэд чам шиг жижиг, сул дорой, ялангуяа хамгаалалт шаардлагатай байдаг болгоомжтой хандлага. Бид газарт унасан бяцхан үр гэж төсөөлөөд үз дээ.

Мод ургаж, том болоход маш их хугацаа шаардагддаг. Харамсалтай нь хүмүүс тэгдэггүй санаа тавихмодыг сүхээр огтолж тайрч ав. Тэд цөөхөн, цөөхөн байдаг.

Энд ямар тэмдгийг байрлуулах ёстой вэ (хүүхэд багшийн сонголтоор ширээн дээр очиж хүссэн тэмдгийг сонгож, сонголтоо тайлбарлав)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, мод руу анхааралтай хараарай, та юу харж байна вэ? (үүр)Та ямар шувууг мэдэх вэ? (хариулт)Одоо би та нарт өөр өөр үг хэлье, шувуудын нэрийг сонсмогц алгаа ташиж, өөр үг дуудвал дэвсээрэй.

Анхаарал татахуйц тоглоом "Шувууд"

Шувууд яагаад үүрээ барьдаг вэ? (хариулт)Шувуудын талаар бид ямар дүрмийг мэддэг вэ? (хүүхэд ямар утгатай болохыг тайлбарлаж, тэмдэг сонгоно)

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Залуус аа, энэ модон дээр юу байна? (хөндийд анхаарлаа хандуулдаг)Хэн барьсан бэ? (хариулт)Таны бодлоор энэ хөндийд хэн амьдардаг вэ? (хариулт)Хэрэм юу иддэг вэ? Ойд өөр ямар амьтад амьдардаг (хариулт)Тэд юу иддэг вэ? Амьтдад сюрприз бэлдэж, эд хогшлыг цуглуулж, тэднийг эмчилье.

Тоглоом "Нөөцлөх"

(цэвэрт боргоцой, мөөг, жимс жимсгэнэ байдаг; хүүхдүүд зараа, хэрэм, баавгайн бамбаруушны бамбаруушны хангамжийг янз бүрийн сагсанд цуглуулдаг. "Би хэрэмийг самраар эмчилнэ!"гэх мэт)

Ойд хэрхэн биеэ авч явах ёстой вэ? (чимээгүй бай)Яагаад? Тэмдэг тавиад үзье. (хүүхэд сонгож, тэмдэг тавьдаг)

-(хүүхдэд хандах)Та яагаад энэ тэмдгийг сонгосноо бидэнд хэлээрэй. Энэ нь юу гэсэн үг вэ?

(хүүхэд сонголтоо тайлбарлав)

Сурган хүмүүжүүлэгч:- Сайн хийлээ! Та нар юу гэж бодож байна, бид ойд тусалсан уу? (хариулт)Бид юу хийсэн бэ? Ойд үнэхээр сайхан байна, гэхдээ бид буцаж ирэх цаг болжээ бүлэг!

(Лесовичок гарч ирэв)

Лесовичок: -Сайн байна залуусаа! Та бол жинхэнэ хамгаалагч юм байгаль! Та бүхний ачаар хүмүүс тэгнэ гэж найдаж байна байгальд анхаарал тавих. Мөн би танд бэлэг дурсгалын зүйл болгон хүмүүст юу хэрэгтэй байгааг хэлэх энэхүү постерийг өгч байна байгалиа хамгаалж, арчилгаа. Цэцэрлэгт өлгө!

Сурган хүмүүжүүлэгч: -Баярлалаа, Лесовичок! Баяртай!

Залуус аа, тойрог дээр зогсоод нүдээ ань. Нэг, хоёр, гурав - эргэх ба бүлэгт өөрийгөө ол.

(хүүхдүүд буцаж ирдэгбүлэг )

Сурган хүмүүжүүлэгч:-Бид энд байна бүлэг.

Залуус та аялалдаа дуртай байсан уу?

Та ойд ямар зан үйлийн дүрмийг мэддэг вэ? Энэ талаар ярилцъя.

Одоо бид инээмсэглэж, гараа чанга атгах болно,

мөн салах бэлэг болгон бид бие биедээ өгөх болно Амлалт:

БИД ОЙ ОЙН НАЙЗ БОЛЖ, ТҮҮНИЙГ ХАМГААЛЖ, ХАЙРТАЙ БОЛНО!

"Намрын аялал" дунд бүлгийн хүүхдүүдэд байгаль орчны анхан шатны ойлголтыг бий болгох хичээл


Ажлын тодорхойлолт: Энэхүү материал нь нэмэлт боловсролын багш, эцэг эх, сурган хүмүүжүүлэгч нарт хэрэг болно. 3-5 насны хүүхдэд зориулагдсан.
Зорилтот:
- Намрын өнгийг харахад тусална,
- Бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн гоо үзэсгэлэн, яруу найраг, уран зураг, уран сайхныг мэдэрч, ойлгохыг заах.
- Сэтгэл хөдлөлийн тэсрэлтээ практикт зураг зурах, хөгжимд өөрийгөө илэрхийлэх зэргээр илэрхийлж сур
Даалгаварууд:
- Байгаль дахь намрын өөрчлөлтийн талаархи хүүхдийн ойлголтыг өргөжүүлэх;
- Хүүхдүүдэд намрын шинж тэмдгийг нэрлэхийг заах;
- Хүүхдийн ярианы үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;
- Оньсого тааж сургах.
- Нойтон навчны техникийг ашиглан намрын навчийг зурж сурах;
Материал:зам (нарийн ба өргөн), намрын зураг, зүлгэн дээрх зураг, долоон цэцэгт цэцэг, усан будгийн будаг, сойз, ус хийх лонхтой, салфетка.

Хичээлийн явц

Багш хүүхдүүдтэй хамт намрын навчаар чимэглэсэн танхимд ордог
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Одоо бид гайхалтай улс, нууцаар дүүрэн нууцлаг улс руу явах гэж байна. Хэрэв та оньсого тааварлавал бид хэнийг хайх гэж байгааг олж мэдэх болно.
Нааш ир! - бид түүнээс асууна
Алтан хувцастай...(намар)
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Тийм ээ, бид намар хайх болно. За замдаа гарцгаая. Хараач, бүх зүйлийг анзаарч, юу ч бүү алдаарай! Бид хэн нэгний хөл алхсан замаар хөдөө явж байна. (Хүүхдүүд, багш нар зам дагуу алхдаг). Гэхдээ болгоомжтой байгаарай. Замуудыг өөрчлөх хэрэгтэй. Үгийг сонсож, шүлгийн дагуу үйлд.
"Бяцхан хөл зам дагуу алхаж байна,
Зам дагуу том хөл алхаж байна.

Бяцхан хөл зам дагуу гүйдэг
Мөн том хөл нь зам дагуу гүйдэг.
Бяцхан хөл зам дагуу үсэрч, үсэрч,
Тэгээд том хөлүүд зам дагадаг."
Сурган хүмүүжүүлэгч:"Бидний хөл дуулгавартай. Бид хаашаа явах вэ?"
Хүүхдүүд:"Намрыг хайцгаая."
Сурган хүмүүжүүлэгч:"Улирал бүр өөрийн гэсэн шинж тэмдгүүдтэй байдаг. Одоо та намрын шинж тэмдгийг мэддэг эсэхээ шалгацгаая. Би та нарт оньсого хэлье, та үүнийг тааварлаарай.
"Навчнууд агаарт эргэлдэж байна,
Тэд зүлгэн дээр чимээгүйхэн хэвтдэг.
Цэцэрлэг навчаа урсгадаг
Зүгээр л...(навч унасан)"


"9, 10-р сард
Тэд хашаанд маш олон байна!
Бороо өнгөрч, тэднийг орхиж,
Дунд, жижиг, том. (шүлгэр)


"Салхи үүл дуудах болно,

Тэнгэрт үүл хөвж байна.
Мөн төгөлийн тухай цэцэрлэгүүдийн орой дээр
Шиврээ бороо орж байна...(бороо)


"Гаргүй, хөлгүй
Цонхны доор тогших чимээ гарч байна
Овоохой руу явахыг хүсдэг" (салхи)


"Саарал тэнгэрт намхан
Үүл ойртож байна
Тэнгэрийн хаяаг хаах
Бороо орох болно,
Бид авав... (шүхэр)


Манай ор хоосон,
Хүнсний ногооны талбай эмх цэгцтэй.
Та, дэлхий, дахин төрүүлээрэй,
Бид цуглуулсан ... (ургац хураах)


Шөнөдөө хүйтэн болж эхлэв,
Шалбагууд хөлдөж эхлэв.
Мөн зүлгэн дээр цэнхэр хилэн байдаг,
Энэ юу вэ? .. (хүйтэн)


Сурган хүмүүжүүлэгч:Та намрын шинж тэмдгийг мэддэг бөгөөд энэ нь цаашаа явж болно гэсэн үг юм. Залуус аа, хар даа, бид маш олон цэцэг ургадаг зүлгэн дээр байна.


(багш долоон цэцэгтэй цэцэг олдог)
Сурган хүмүүжүүлэгч:"Энэ ямар хачин цэцэг вэ, дэлбээ бүр нь өөр?"
Цэцэг: Би ер бусын цэцэг юм. Би долоон цэцэгтэй цэцэг. Дэлбээ бүр миний хувьд онцгой. Миний намрын өнгийг олоорой.
Хүүхдүүд намрын өнгийг нэрлэнэ: шар, улаан, улбар шар, ногоон.
Цэцэг: "Залуус аа, та намрын улиралд зочлохыг хүсч байна уу?"
Хүүхдүүд:"Тийм ээ, бид хүсч байна."
Цэцэг: Дараа нь шившлэгээ хэл, гэхдээ хурдан, хурдан, эс тэгвээс энэ нь ажиллахгүй болно.
(Хүүхдүүд хэлээ мушгина гэж дууддаг)
"Намар цэлмэгээр өнгөрөв,
Би будагнуудаа асгаруулсан."
(намрын слайдыг үзүүлэв)


Багш шүлэг уншдаг:
Ойн захад намрын өнгө дэлгэрч,
Би чимээгүйхэн сойзоор навчис дээгүүр гүйв.
Самар мод шарлаж, агч мод хуулагдсан,
Улиас мод нь нил ягаан, зөвхөн царс нь ногоон өнгөтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

"Намрын ажил ийм их байна! Бүх навчийг алтадмал болгох хэрэгтэй, нэгийг нь ч алддаггүй. Намар ямар будаг сонгосон бэ? Тэгээд яаж будсан бэ?
Үүнд шидэт бийр, хөгжим тусалсан. Бийр өөрөө хөгжимд навчнаас навч хүртэл бүжиглэж, бүх зүйлийг алтадсан. Аялгуу хаана амьдардаг вэ?
(Хүүхдүүд сонсдог ... мөн энэ үед намар навчис дээр хэрхэн зурдагийг харуулсан слайдуудыг үзүүлэв)

Сурган хүмүүжүүлэгч:
Намар ядарч, унтдаг. Тэгээд салхи нисч, будаг авч, бүх зүйлийг хольсон. Би нэг навч дээр улбар шар, харин энэ навч дээр улаан будаг цацав. Залуус аа, түүнийг дахиж дэггүйтэхгүй байхыг гуйя.
Хүүхдүүд хэлдэг: "Салхи, салхи бол алчуур биш,
Чи будгийг ав, доошоо тавь!"
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Будгийн салхийг буцааж өгөхийг хүсэхгүй байна. Тэр ганцаараа уйдаж байгаа тул биднийг түүнтэй тоглохыг урьсан. Хүүхдүүд ээ, навч шиг дүр эсгэж, хөгжимд бүжиглэцгээе.
П.И.Чайковскийн "Улирал" цомгийн "Октябрь" дуунд хүүхдүүд бүжиглэж байна.
Багш иш татав:
Царсны навч, агч навч,
Тэд шар өнгөтэй болж, чимээгүйхэн унадаг.
Салхи чамайг барьж аваад овоо руу шиднэ.
Навчнууд чимээгүйхэн эргэлдэж байна.
Тиймээс чамайг нисч, эргүүлдэг,
Тэр ингэж тоглож, хөгжилдөж байна.
Навчнууд дугуй бүжгээ бүжиглэж байна,
Тэд жилийн дараа л дахин эргэж ирнэ.
Сурган хүмүүжүүлэгч:
Гэтэл дараа нь ширүүн бороо орж эхлэв. Усны дусал навчис дээр унаж, будаг нь урсаж, бүх өнгө холилдсон.

Өө, ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ!


Сурган хүмүүжүүлэгч:Залуус аа, навчийг хараарай, энэ нь энгийн байсан, гэхдээ одоо алтан өнгөтэй байна. Өнгө хэрхэн гялалзаж байна. Модууд алтан хувцас өмсөв.
Тэр ойн бүх ногоон байгууламжийг авч, дахин будсан.
Сайн илбэчин эргэн тойрон дахь бүх зүйлийг чимэглэсэн,
Тэр газрыг тод шараар будав.
Эргэн тойрон дахь бүх зүйл гялалзаж байна
Бүх зүйл гялалзаж байна.
Байгалийн энэ гайхамшгийг юу гэж нэрлэдэг вэ?
Хүүхдүүд найрал дуугаар:Намар!


Сурган хүмүүжүүлэгч:
Хүүхдүүд ээ, одоо бид бяцхан зураач болно, бид намрын гоо сайхныг зурган дээрээ илэрхийлэх болно. Ширээн дээр ирээд намар танд юу бэлдсэнийг хараарай: навч, будаг, сойз, аяга ус. Намрыг хэрхэн зурснаа санаж байна уу? Бид навчаа усаар чийглээд дараа нь хүссэн будгаа аваад хөнгөн хөдөлгөөнөөр навч руу түрхэнэ. (Хүүхдүүд хөгжимд зурдаг.)
Ажлаа дуусгасны дараа багш хүүхдүүдийг навчийг нь бишихийг урьж, хичээлээ дүгнэв.

Куприянова Светлана Михайловна

MDOBU CRR 16-р цэцэрлэг "Золотинка" Бүгд Найрамдах Саха (Якут) Якутск.

"Хаврын ой руу аялал" дунд бүлгийн экологийн боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй.

Зорилтот:Байгальд аюулгүй зан үйлийн дүрмийг үргэлжлүүлэн сур. Байгаль орчны соёлыг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:Хүүхдийг аюулгүй байдлын шинэ дүрэмтэй танилцуулах.

Амьд ба амьгүй байгальд хаврын өөрчлөлтийн талаархи хүүхдийн мэдлэгийг нэгтгэх, хүүхдийн уялдаа холбоотой яриаг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Байгаль орчны хоригийн талаархи санаа бодлыг тодруулах; Байгаль дээрх зан үйлийн дүрмийг ойлгоход төдийгүй, тэдгээрийг дагаж мөрдөх шаардлагатай гэдэгт итгүүлэхэд тусалдаг.

Байгальд биеэ авч явах чадварыг хөгжүүлэх, түүнд болгоомжтой хандах, гоо үзэсгэлэн, өвөрмөц байдлыг олж харах.

Хүүхдэд байгальд ээлтэй, халамжтай хандлагыг төлөвшүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

Уран зохиол унших, алдартай зураачдын зургийн хуулбарыг үзэх; ажиглалт, явганаар ажиллах, хаврын тухай шүлэг цээжлэх.

Хичээлийн материал

Зөөврийн компьютер, дидактик тоглоом "Амьтдыг нэрлэ", "цэцэг цуглуул" чимэглэл

Хичээлийн явц:

Илтгэгч: Залуус аа, харагтун, өнөөдөр бидэнд зочид ирлээ. Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье. Алгаа бэлдээрэй. Надтай давт.

Хурууны гимнастик.

Сайн уу улаан нар - гараа дээшээ,

Сайн уу, сэвшээ салхи - савласан гар,

Нарлаг туулайнууд, - таны өмнө гараа даллаж байна

Түргэн урсгал - доор гар, савласан гар

Сайн байна уу боловсорсон өвс - алга хадах

Сайн уу, чимээ шуугиантай навчис - гараа үрж байна

Сайн уу бяцхан хулгана - нурууны ард хөвөн

Сайн уу, туулайнууд - ор нь байрандаа байна

Бид одоо бүгдэд нь тавтай морилно уу - хуруунууд нь цоожтой холбогдсон

Гараа цээжиндээ, урагшаа хажуу тийшээ харж байгаад бид маш их баяртай байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч:Өнөөдөр Бяцхан баавгай манайхаар ирлээ. Түүнд сайн уу гэж хэлээрэй. Бяцхан баавгай энэ шүлэг жилийн аль цагийн тухай болохыг олж мэдэхийн тулд танаас тусламж хүсч байна.

Уулсын цаанаас, далайн цаанаас

Тогорууны сүрэг гүйж байна

Ойн горхи дуулдаг

Мөн цасан ширхгүүд цэцэглэж байна.

Энэ нь хэзээ болохыг хэн хэлж чадах вэ, хэн мэдэх вэ? (Хавар).

Хавар хэдэн сар үргэлжилдэг вэ? (Гурав).

Тэднийг нэрлэ (3, 4, 5)

Сайн хийлээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бяцхан баавгай таныг ойд зугаалахыг урихыг хүсч байна. Чи түүнтэй хамт явмаар байна уу?

Хүүхдүүд: Бид хүсч байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ нэг чухал дүрэм, аюулгүй байдлын дүрэм байдаг, анхааралтай сонсоорой.

Бид бүх зүйлийг нухацтай ойлгох ёстой:

Та насанд хүрэгчидгүйгээр ой руу орж чадахгүй!

Тэнд төөрөхөд амархан:

Гэрээсээ хол яв

Тэгээд буцах зам байхгүй...

Тэгээд би ээж рүүгээ дахиж очиж чадахгүй...

Та дүрмийг санаж байна уу? Насанд хүрэгчидгүйгээр ой руу орж болохгүй!!!

Ой руу яаж хүрэх вэ?

Хүүхдүүд:Машинаар, автобусаар, явганаар...

Сурган хүмүүжүүлэгч:Чи бид хоёр явганаар явж, байгалийн сайхныг биширнэ.

(Симулятор зам).

Сайн уу ой, өтгөн ой,

Үлгэр, гайхамшгуудаар дүүрэн!

Та навчис дээр юу шуугиулж байна вэ?

Таны аглаг буйдад хэн нуугдаж байна вэ?

Ямар амьтан бэ? Ямар шувуу?

Бүгдийг бүү нуу: Та харж байна уу, бид өөрсдийнхөө юм!

Сурган хүмүүжүүлэгч:Чи бид хоёр ойн цэвэрлэгээнд ойртож байна. Нар хурц гэрэлтэж, цэнхэр цэлмэг тэнгэр дэнж, газар залуу ногоон өвсөөр хучигдсан, анхны цэцэгс гарч байна гэж төсөөлөөд үз дээ.

Аль цэцэг хамгийн түрүүнд гарч ирдэг вэ?

Хүүхдүүд:Цасан ширхгүүд.

D\I даалгавар: "цэцэг цуглуул"

Сурган хүмүүжүүлэгч:Хавар нахиа нь модонд хавдаж, анхны навчис цэцэглэдэг.

Өө, модны мөчрүүд хугарсан байна. Хэн үүнийг хийсэн бэ? Та модны мөчрийг хугалж чадах уу? Яагаад?

Хүүхдүүд: Үгүй ээ

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мэдээж үгүй! Ургамал мод бол амьд амьтан. Тэд ургадаг, амьсгалдаг, иддэг. Тос шороо үлдээдэг. Ургамал бидэнд хүчилтөрөгч өгч, агаарыг цэвэршүүлдэг. Тиймээс та модны мөчрийг таслах ёсгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд бас тэмдэг үлдээе. Модны мөчрийг хугалах хориотой гэдгийг харсан хэн ч мэднэ. Цаашаа явцгаая.

Өө, ямар туулай үсэрсэнийг хараарай!

Хавар амьтан юу болохыг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд: Өнгийг нь сольж, ичээнээс сэрж, зарим нь хүүхэдтэй болсон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бяцхан баавгай жаахан тайвширч, тоглоом тоглохыг санал болгож байна: "Амьтад ба түүний бамбаруудыг нэрлээрэй" (Сандал дээр суу).

Тоглоом: "Бамбарыг ол"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та даалгавраа сайн гүйцэтгээд одоо үргэлжлүүлэв үү?

Хүүхдүүд ээ, хэрэв та түүний найзууд бол Бяцхан баавгайд ойд өөр юу хийж чадахгүй гэж хэлээрэй? Ойн найзууд уу?

Мишкагийн шүлгийг сонсоорой:

Бид алхаж, нуга дундуур алхаж,

Цэцгээр цуглуулах:

Улаан, цагаан, цэнхэр ...

Гайхалтай баглаа. (М. Бычкова)

Бяцхан баавгай энэ шүлгийн юунд дургүй гэж та бодож байна вэ? (цэцэг зулгаах)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Цас хайлж, өвс, хаврын цэцэг гарч ирнэ. Тэд маш үзэсгэлэнтэй, эелдэг бөгөөд та тэднийг гэртээ авч явахыг үнэхээр хүсч байна. Цэцэг сонгох боломжтой юу?

Хэрэв бид цэцэг түүвэл юу болох тухай шүлгийг сонсоорой.

Би цэцэг түүвэл чи цэцэг түүвэл

Чи бид хоёр хамт байвал цэцэг түүдэг,

Бүх цэвэрлэгээ хоосон байх болно, ямар ч гоо үзэсгэлэн байхгүй болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ дүрмийг бас санацгаая. Хэрэв та цэцэг түүвэл. Шавьж байхгүй болно. Тэд идэх юмгүй болно. Энд бас тэмдэг үлдээе.

Би ногоон ой руу явна

Би саарал туулай олох болно

Би гэртээ авчирна

Энэ туулай минийх болно.

(Та ойгоос хэнийг ч гэрт нь хүргэж чадахгүй).

Сурган хүмүүжүүлэгч: Амьд дассан амьдрах орчин байхгүй бол амьтад муу байх болно.

Энд бас тэмдэг үлдээе.

Биеийн тамирын дасгал.

Бяцхан шувууд, бяцхан шувууд

Тэд ой дундуур нисч, дуу дуулж,

Хүчтэй салхи ирж, шувуудыг авч явахыг хүсэв.

Шувууд хөндийд нуугдаж, тэнд тухтай, дулаахан байв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ой хээрийн түймэр сүүлийн үед их гарч байгааг та сонссон байх. Тэд халуунаас, эсвэл навч шатаж, жуулчид гал унтраахаа мартсан байж болно.

Өөр нэг дүрмийг санаарай:

Хавар! Залуус явган аялал хийхээр яарч байна!

Гэхдээ залуу жуулчид дараахь зүйлийг мэдэж байх ёстой.

Амьтад, шувууд зовохгүй байхын тулд

Байгаль сүйтгэх нь сайн зүйл биш!

Цэвэрлэгээнээс хогоо цуглуул

Тэгээд түүнийг гадсанд шатаа!

Ойд гал бүү орхи

Элс, шороогоор бүрхэж,

Ингэснээр тамхи татдаггүй, оч асдаггүй,

Тэр ойд ямар ч асуудал үүсгээгүй.

Энэ шүлгээс бид ямар дүрмийг гаргаж авч болох вэ?

Хүүхдүүд: Ойд хогоо хаяж болохгүй. Унтраагүй галыг орхиж болохгүй.(Тэмдэг тавих)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид ойн найзууддаа зориулж ийм олон дүрмийг сурсан. Ойд хийхийг хориглосон бүх тэмдгийг давтан хэлье.

За, бид баавгайн бамбаруушийг ойд юу хийж болохгүйг олж мэдэхэд нь тусалсан бөгөөд одоо цэцэрлэгтээ буцаж очих цаг болжээ.

Хаврын аялал маань таалагдсан уу? Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуусаа ойн найзууд болцгооё, байгалиа хамгаалцгаая: ногоон өвсийг бүү гишгэ, цэцэг бүү түү, харин тэднийг биширцгээе. Зөөлөн нар таныг бид хоёрыг үргэлж баярлуулах болтугай.

Баяртай бяцхан баавгай.

2023 bonterry.ru
Эмэгтэйчүүдийн портал - Бонтерри